ԿԽՄԿ ղեկավար Պասկալ Հունդտ. Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակը զգուշորեն լավատեսություն է առաջացնում
Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակը զգուշորեն լավատեսություն է առաջացնում: Այս մասին РИА Новости-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ճգնաժամային իրավիճակներում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) օպերատիվ գործունեության ղեկավար Պասկալ Հունդտը:
«Եթե իրավիճակը համեմատում ես պատերազմի կեսի հետ, ապա այն, իհարկե, բարելավվել է, քանի որ պատերազմն ավարտվել է: Ես զգույշ լավատեսություն կհայտնեի ապագայի վերաբերյալ: Դա ոչ միայն կախված է եղանակային պայմաններից, այլ նաև այն կողմերից, որոնք երաշխավորում են, որ հրադադարը շարունակվում է, և կա կայունություն», - ասել է նա:
Ըստ նրա՝ կա աստիճանական «բարելավում, վստահության ամրապնդում»:
«Բայց դա չափազանց փխրուն է: Եթե խոսում ենք նրանց հետ, ում հարազատները տուժել են հակամարտության ընթացքում, ես վստահ չեմ, որ իրավիճակը բարելավվել է: Տառապանքները դեռ հսկայական են: Կարծում եմ, որ մենք կշարունակենք ուշադիր հետևել, թե ինչ է տեղի ունենում: Մարդիկ, ովքեր կարող են ասել՝ իրավիճակը բարելավվել է, թե ոչ, երկրի վրա մարդիկ են», - հավելել է նա:

В МККК прокомментировали обстановку в Карабахе
Обстановка в Нагорном Карабахе вызывает осторожный оптимизм. Об этом в интервью РИА Новости заявил руководитель программ оперативной деятельности Международного комитета Красного Креста (МККК) в кризисных ситуациях Паскаль Хундт.
«Если вы сравните ситуацию с серединой войны, то, конечно, ситуация улучшилась, потому что война закончилась. Я выразил бы осторожный оптимизм о будущем. Это не только зависит от погодных условий, но и от того, чтобы стороны гарантировали, что прекращение огня идёт, что стабильность есть», — сказал он.
По его словам, наблюдается постепенное «улучшение, выстраивание доверия».
«Но оно чрезвычайно хрупкое. Если вы поговорите с теми, чьи родственники пострадали в конфликте, то я не уверен, что ситуация улучшилась. Страдания всё ещё огромны. Я думаю, мы будем продолжать внимательно следить за происходящим. Люди, которые могут сказать, улучшилась ситуация или нет, это люди на земле», — добавил он.