ԱՄՆ Կոնգրեսում Էրդողանին մեղադրանք են առաջադրել. Թուրքիան խարխլում է ՆԱՏՕ-ն
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ դեմոկրատական և հանրապետական առաջնորդները հայտարարել են, որ Թուրքիայի «սադրիչ պահվածքը» խաթարում է նրա հարաբերությունները ՆԱՏՕ-ի հետ:
Կոմիտեի նախագահ Էլիոտ Էնգելը (դեմոկրատ) և բարձրաստիճան անդամ Մայքլ Մաքքոլը (հանրապետական) նշել են, որ Անկարան վնասում է Դաշինքին Ռուսաստանի, Սիրիայի և Արևելյան Միջերկրական ծովի նկատմամբ իր գործողություններով, հայտնում է «Al-Monitor» տեղեկատվական-վերլուծական պորտալը:
«Մենք խորապես մտահոգված ենք այն սպառնալիքով, որը Թուրքիայի ավելի ու ավելի սադրիչ պահվածքը ներկայացնում է մեր երկկողմ հարաբերությունների, ՆԱՏՕ-ի և ամբողջ տարածաշրջանի համար», - այս շաբաթվա սկզբին համատեղ փաստաթղթում նշել էին Էնգելն ու Մաքքոլը:
«Թուրքիայի կողմից ռուսական С-400 զենիթահրթիռային համակարգերի գնումը խաթարում է դաշինքի նվիրվածությունը կոլեկտիվ պաշտպանությանը», - հայտարարել են նրանք:

В Конгрессе США Эрдогану предъявили обвинение: Турция подрывает НАТО
Лидеры демократов и республиканцев в Комитете по иностранным делам Палаты представителей Конгресса США заявляют, что «провокационное поведение» Турции подрывает её отношения с НАТО.
Председатель комитета Элиот Энгель (демократ) и его высокопоставленный член Майкл Маккол (республиканец), заявили, что Анкара наносит ущерб Североатлантическому альянсу своими действиями в отношении России, Сирии и Восточного Средиземноморья, сообщает информационно-аналитический портал Al-Monitor (Вашингтон).
«Мы серьёзно обеспокоены угрозой, которую всё более провокационное поведение Турции представляет для наших многолетних двусторонних отношений, для НАТО и для региона в целом», — заявили Энгель и Маккол в совместном документе ранее на этой неделе.
По их словам, покупка Турцией российских зенитных ракетных комплексов (ЗРК) С-400 «подрывает обязательство альянса о коллективной обороне».