Բորել. ԵՄ-ն պետք է համաձայնության գա Ռուսաստանի և Թուրքիայի հետ
ԵՄ արտաքին գործերի գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը կարծում է, որ Եվրամիությունը կայունություն չի ունենա մայրցամաքում, եթե Ռուսաստանի և Թուրքիայի հետ հարաբերություններում հավասարակշռություն չգտնի:
Այս մասին դիվանագետը գրել է իր բլոգում:
«Իր ստեղծման օրվանից Օսմանյան և Ռուսական կայսրությունները եղել են այդ հավասարման մաս: Եվ այսօր ևս պարզ է, որ Եվրամիությունը չի կարողանա կայունություն ունենալ մայրցամաքում, քանի դեռ չի գտել ճիշտ հավասարակշռություն Թուրքիայի և Ռուսաստանի Դաշնության հետ իր հարաբերություններում», - ասել է եվրոպական դիվանագիտության ղեկավարը:
Դեկտեմբերի 16-ին Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ Եվրամիությունը պատրաստ չէ Մոսկվայի հետ բնականոն հարաբերությունների: Բոլոր փաստերը խոսում են այդ մասին, ընդգծել է նա:

Боррель: Евросоюз должен договориться с Россией и Турцией
Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель выразил мнение, что Евросоюз не добьется стабильности на континенте, если не найдет баланса отношений с Россией и Турцией. Об этом дипломат написал в своем блоге.
«С момента своего создания Османская и Российская империи были частью этого уравнения. И сегодня по-прежнему ясно, что Европейский союз не сможет добиться стабильности на континенте, пока он не найдет правильный баланс в своих отношениях с Турцией и Российской Федерацией», - отметил глава европейской дипломатии.
16 декабря министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что Европейский союз не готов к нормальным отношениям с Москвой. Об этом говорят все факты, подчеркнул он.