ԱՄՆ-ի Կոնգրեսը հավանություն է տվել 2021 ֆինանսական տարվա բյուջեին և տնտեսական միջոցների փաթեթին
ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատը երկուշաբթի երեկոյան Ներկայացուցիչների պալատից անմիջապես հետո հավանություն է տվել 2021 ֆինանսական տարվա (մեկնարկած հոկտեմբերի 1-ին) բյուջեի նախագծին և երկրի տնտեսության խթանման միջոցների փաթեթին: Քվեարկությունը հեռարձակվել է ամերիկյան օրենսդիր մարմնի վերին պալատի կայքում:
Այժմ փաստաթուղթն, ինչպես սպասվում է, մոտ օրերս ստորարգրելու է ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը:
Կոնգրեսում հանրապետականներն ու դեմոկրատները կիրակի կարողացել են կարգավորել մի քանի ամիս շարունակվող տարաձայնությունները և  համաձայնության գալ երկրի տնտեսության խթանման միջոցների նոր փաթեթի շուրջ՝ մոտ 900 միլիարդ դոլար ծավալով:  Տվյալ նախաձեռնությունը լրացրել է 2021 ֆինասական տարում կառավարության ֆինանսավորման օրինագծերի՝ մոտ  1,4 տրիլիոն դոլարի չափով փաթեթը:
Մինչ այդ երկու պալատները համավարակի հետևանքներից տուժած տնտեսության խթանման վերջին փաթեթին հավանություն էին տվել ապրիլին: Այժմ դրա դրույթներից շատերի ժամկետն արդեն մոտեցել է ավարտին: Համաձայն օրենսդիրների համաձայնեցրած փաթեթի՝  մինչև  մարտ ամսվա կեսերն ամեն շաբաթ 300 դոլար է տրամադրվելու գործազրկության դաշնային նպաստի շրջանակում,նաև 600 դոլար ուղղակի վճարումներ մի շարք կատեգորիաների քաղաքացիների, միջոցներ, ուղղված գործարարության, դպրոցների, բժշկական ծառայությունների մատակարարների, նաև այն վարձակալների աջակցմանը, որոնց հանդեպ ծառացել է վտարման սպառնալիքը վարձակալության համար հաշիվը վճարել չկարողանալու պատճաով: Մասնավորապես, բյուջեից փոքր գործարարությանն օգնություն ցույց տալու համար կուղղորդվի 325 միլիարդ դոլար, ավիաընկերություններին՝ 15 միլիարդ դոլար:
Բացի այդ, նշվում է փաստաթղթում, COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութերի տարածման, բնակչության կորոնավիուսի թեստավորման, վարակվածների շփումների հսկման համար ներդրված է 69 միլիարդ դոլար: Ներկայումս ԱՄՆ-ի վարչակազմը Կոնգրեսի համաձայնությամբ տնտեսական աճի խթանման համար հատկացրել է արդեն ավելի քան 6 տրիլիոն դոլար՝ հաշվի առնելով այն քայլերը, որոնք կատարել է Դաշնային պահուստային համակարգը:

Конгресс США одобрил бюджет на 2021 финансовый год и пакет экономических мер
Сенат Конгресса США вслед за Палатой представителей одобрил в понедельник вечером проект бюджета на 2021 финансовый год (начался 1 октября), а также пакет мер стимулирования экономики страны. Трансляция голосования велась на сайте верхней палаты американского законодательного органа.
Теперь документы, как ожидается, в ближайшее время подпишет президент США Дональд Трамп.
В воскресенье республиканцы и демократы в Конгрессе смогли уладить продолжавшиеся несколько месяцев разногласия и достичь договоренности по новому пакету мер стимулирования экономики страны объемом почти $900 млрд. Данная инициатива дополнила пакет законопроектов о финансировании работы правительства в 2021 финансовом году в размере около $1,4 трлн.
До этого обе палаты одобряли последний пакет по стимулированию пострадавшей от последствий пандемии экономики в апреле. К настоящему времени срок многих его положений уже подошел к концу. Согласованный законодателями пакет предусматривает предоставление еженедельно до середины марта дополнительно $300 в рамках федерального пособия по безработице, а также прямые выплаты в размере $600 ряду категорий граждан, меры, направленные на поддержку бизнеса, школ, поставщиков медицинских услуг, а также арендаторов, столкнувшихся с угрозой выселения из-за неспособности оплачивать счета за аренду. В частности, из бюджета на оказание помощи малому бизнесу будет направлено $325 млрд, авиакомпаниям - $15 млрд.
Кроме того, отмечается в документе, на распространение вакцин от COVID-19, тестирование населения на коронавирус, отслеживание контактов заразившихся заложено $69 млрд. К настоящему времени американская администрация ассигновала с согласия Конгресса на чрезвычайные меры стимулирования экономического роста уже свыше $6 трлн с учетом шагов, сделанных Федеральной резервной системой.