Ցավոք, մի քանի դեպք է եղել, երբ պարզվել է նույնականացումն այդքան էլ ճշգրիտ չի իրականացվել. Վարչապետ
Մեր այսօրվա ամենահրատապ հարցը շարունակում է մնալ մեր գերիների և անհետ կորածների գտնվելու վայրը և ճակատագիրը հայտնաբերելը, կառավարության նիստին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Կառավարությունը ամենօրյա ռեժիմով աշխատում է այդ ուղղությամբ, բայց կան հարցեր, որոնք անհամատեղելի են հրապարակայնության հետ, որքան շատ հրապարակային լինի, վնաս կլինի գործընթացին», - ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց նաև, թե կա մեկ գործըթնաց, որի մասին խոսելը ցավալի է, դա մարմինների նույնականացման գործընթացն է ԴՆԹ թեստերով:
Նա հայտնեց, որ այդ գործընթացը արագացնելու համար համապատասխան սարքավորման երկրորդ հոսքագիծն է գնվել, և սարքավորումն արդեն ճանապարհին է:
«Ցավոք, մի քանի դեպք է եղել, երբ պարզվել է նույնականացումը այդքան էլ ճշգրիտ չի իրականացվել, բայց լինում են այդպիսի դեպքեր,այնպես չէ, որ մենք բարձր որակով չենք անում», - ասաց վարչապետը:
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն էլ տեղեկացրեց, որ դա ավելի շատ շտապելու հետևանք է, ոչ թե ԴՆԹ-ով նույնականացնելու:

The urgent issue today continues to be the fate of the missing, finding them, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said at a cabinet sitting today.
“The Armenian government is working in everyday regime in this direction, but there are issues which are incompatible with publicity, the more it be public, the more it will harm the process,” he said.
Pashinyan also noted that a relevant equipment is on the way to Armenia to accelerate the identification process of the bodies.
“Unfortunately there were few cases when it has been found out that the identification with the DNA was not done accurately,” he said.
The health minister stressed that it is more the result of hurrying and not the identification by DNA.