Արարատի մարզի 2 գյուղում ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագիր է իրականացվել
Նախ՝ համավարակ, ապա երկու պատերազմ՝ մեկ տարվա ընթացքում… աշխատանքների իրականացման ոչ ստանդարտ ձևաչափ և հաստատված ծրագրերի իրականացման անհրաժեշտություն: Չնայած բոլոր մարտահրավերներին՝ Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայր բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը ձգտել են իրականացնել ընթացիկ տարվա ծրագրերը:
Երասխ-Եղեգնաձոր ավտոմայրուղու հարևանությամբ գտնվող՝ սահմանամերձ Պարույր Սևակ գյուղում
կարևոր խնդիր է լուծվել: Շենքային մեծ հնարավորություններ, բայց ջեռուցում չունենալու պատճառով, տարիներ շարունակ գործել է գյուղի մանկապարտեզի միայն 20%-ը: Տարիների գործընկերներն այստեղ կառուցել էին էլեկտրական կաթսայով աշխատող ջեռուցման համակարգ, որը համալրվել էր արևային ջրատաքացուցիչով: Իսկ շենքի վերանորոգումից հետո, երբ արդեն շահագործվել է դրա 60%-ը, ավելացել են ջեռուցման համակարգի ծավալն ու էլեկտրաէներգիայի ծախսը: «Էկո գյուղերի ցանց» ծրագրի շրջանակներում, համայնքային ծախսերն ավելի շատ կրճատելու նպատակով, տեղադրվել է  նաև 19 ԿՎտ դրվածքային հզորությամբ՝ արևային ֆոտովոլտային համակարգ: Ծրագրի շնորհիվ, լուծվել է մանկապարտեզի ջեռուցման և հարակից փողոցների լուսավորության համար ծախսվող էլ. Էներգիայի խնդիրը: Կատարված հաշվարկների համաձայն՝ տարեկան հնարավոր կլինի տնտեսել շուրջ 1.5 մլն. դրամ:
«Տարին բարդ էր, բայց կար նպատակ, որն անհրաժեշտ էր իրականացնել։ Դեռ չգիտենք, թե ինչ նոր մարտահրավերներ կլինեն, բայց ակնհայտ է, որ գյուղերում ենթակառուցվածքներ զարգացնելը շատ կարևոր է։ Դրանում համոզվել ենք տարիներ շարունակ իրականացվող աշխատանքից, մեր ծրագրերի արդյունքից և գյուղացիների արձագանքից։ Դա պարտավորեցնում է կենտրոնանալ աշխատանքի վրա, ջանքեր գործադրել և լուծել եղած խնդիրները` հատկապես սահմանամերձ և հեռավոր գյուղերում։ Նվիրված աշխատանքով կարող ենք հաջողել»,- տեսազանգի ժամանակ ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Չնայած իրավիճակին՝ աշխատանքները կարողացանք շարունակել: Ե՛վ Պարույր Սևակ, և՛ սահմանամերձ մյուս գյուղերում, որտեղ ծրագրեր էինք իրականացնում, լարվածությունն զգացվում էր: Ամեն դեպքում, այսօր կարող ենք արձանագրել, որ գործադրված ջանքերն արդարացված են, իսկ ցանկալի արդյունքը՝ ապահովված»,- ասել է Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանության հիմնադրամի տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը:
Վիվա-ՄՏՍ-ի և Վայրի բնության ու մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի ջանքերով, լուծվել է Արարատի մարզի ևս մեկ գյուղի փողոցային լուսավորության խնդիր: Ուրցալանջի մի փոքրիկ հատված, նախկինում ունեցել է էկոնոմ և գազային լամպերով աշխատող լուսավորության համակարգ: Միմյանցից մեծ հեռավորության վրա գտնվող լուսարձակների ծախսը եղել է շատ, իսկ ապահոված լուսավորությունը՝ ոչ բավարար: Շարքից դուրս եկող լամպերի հաճախակի փոխարինումն էլ ավելացրել է չնախատեսված ծախսերը:
Գործընկերներն այստեղ փողոցային արտաքին լուսավորության նոր համակարգ են կառուցել: Տեղադրվել է 45 LED լուսարձակ: Դրանք, ի դեպ, իրենց խնայողությամբ ամենաարդյունավետն են: Այժմ լուսավորվել  են Ուրցալանջի բոլոր փողոցները` շուրջ 1700մ:
«Նախկինում լույսեր ունեցել ենք, սակայն ոչ բավարար լուսավորությամբ: Հաճախակի շարքից դուրս էին գալիս լամպերը, ծախսն էլ շատ էր: Հիմա ամեն ինչ այլ է. ունենք լուսավորության ժամանակակից համակարգ: Սահմանամերձ գյուղերին ուշադրության կենտրոնում պահելն անհրաժեշտ է, որպեսզի աստեղ ապրողը չհուսահատվի, չլքի իր հողն ու չհեռանա»,- ասել է Ուրցալանջ համայնքի ղեկավար Վահագն Համբարձումյանը:

Infrastructure development projects implemented in two villages of the Ararat region
First, it was the pandemic, then two wars, and all this during just one year. New working formats were established to implement the planned projects. Despite all the challenges Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets did all the best to realize the planned project for the year.
An important issue for the Paruyr Sevak borderland community, located next to the Yeraskh-Yeghegnadzor highway, was resolved. Due to the lack of financial means, only 20% of the large building of the local kindergarten was used. The partnering organizations installed an electric boiler heating system here, which was equipped with a solar water heater. After the renovation, it was possible to use 60% of the building; besides, the capacity of the heating system and the energy consumption increased. Within the framework of the “Eco-Village Network” program, a new solar photovoltaic system was installed with a capacity of 19KW to reduce the financial expenses of the community. The project implemented here both resolved the heating issue for the kindergarten and reduced the expenses of outdoor lighting in adjacent streets. According to estimates around 1.5 million AMD will be saved on a yearly basis.
“It’s been a tough year, but we have had objectives to reach. We don’t know the challenges awaiting us yet, but obviously, developing infrastructure in rural areas is a vital matter. That has been proven by the years of work, by the outcomes of our projects, and the feedback we get from people in rural areas. That’s what makes us concentrate on the work, and make efforts to find solutions for problems, persevering specifically in borderland and farther villages. Success comes with commitment and hard work,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said in the video call.
“Despite the overall situation in the country, we managed to continue the planned works. Both in Paruyr Sevak community and other borderland communities, where we planned to implement similar projects, the tension was considerable. In any case, today we can state that the efforts made are justified, and the desired result is guaranteed,” said Ruben Khachatryan, the Director of the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets.
With the mutual efforts of Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets, another infrastructural issue was resolved in the Ararat region. An outdoor energy-efficient lighting system was installed in the Urtsalanj community. Previously, only a small part of the village had an economy and gas lamp lighting system. The cost of lights situated at a great distance from each other was high, and the provided lighting was not sufficient. Frequent replacement of out-of-order lights also increased unforeseen costs.
The partnering organizations established a new LED lighting system in the community. 45 LED lighting pillars were installed, the most efficient type in terms of financial savings. Currently, around 1700 m streets are illuminated in Urtsalanj.
“We used to have lights in the village, but it was not enough. Lamps were often out of order, and the cost was high. Now we have a modern lighting system. It is necessary to keep the borderland villages in the center of attention so that locals have the sense of safety not to leave the village,” said Vahagn Hambardzumyan, the administrative head of the Urtsalanj community.