Կոնգրեսը հաստատել է Բայդենին որպես ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների հաղթող
ԱՄՆ Կոնգրեսը հաստատել է նախագահական ընտրությունների արդյունքները: Երկու պալատների անդամները համաձայնել են Ընտրիչների կոլեգիայի դիրքորոշման հետ, որը դեկտեմբերի վերջին հաղթող էր ճանաչել դեմոկրատների թեկնածու Ջո Բայդենին:
Ենթադրվում էր, որ Կոնգրեսի ընտրություններում հաղթողը պետք է հաստատվեր մի քանի ժամ շուտ, բայց նիստը հետաձգվել էր Վաշինգտոնում անկարգությունների պատճառով:
Դոնալդ Թրամփի կողմնակիցները, որոնք հավաքվել էին քաղաքի կենտրոնում, ինչ-որ պահի կարողացել են ճեղքել պահպանությունն ու մտնել Կապիտոլիումի շենք: Արդյունքում, ոստիկանությունը ստիպված է եղել զենք ու արցունքաբեր գազ կիրառել մարդկանց դուրս մղելու համար:
Վերջին տվյալների համաձայն՝ անկարգությունների հետևանքով չորս մարդ է զոհվել, մի քանի տասնյակը՝ բերման ենթարկվել:
Որոշ Հանրապետականներ փորձել են խանգարել Բայդենի հաղթանակի հաստատմանը՝ վիճարկելով ընտրությունների արդյունքները Ջորջիա, Միչիգան, Նևադա և Փենսիլվանիա նահանգներում: Սակայն նրանց նախաձեռնությունն աջակցություն չի գտել, այդ թվում՝ համակուսակիցների շրջանում:

Конгресс утвердил Байдена победителем президентских выборов
Конгресс США утвердил итоги президентских выборов. Члены обеих палат согласились с позицией коллегии выборщиков, которая в конце декабря признала победителем кандидата от Демократической партии Джо Байдена.
Утвердить победителя выборов в Конгрессе должны были несколькими часами ранее, однако заседание пришлось прервать из-за беспорядков в Вашингтоне.
Сторонники Дональда Трампа, митинговавшие в центре города, в какой-то момент сумели прорвать оцепление и вошли в здание Капитолия. В результате полиции пришлось применить огнестрельное оружие и слезоточивый газ, чтобы вытеснить людей. По последней информации, в результате беспорядков погибли четыре человека, несколько десятков были задержаны.
Помешать утверждению Байдена попытались и некоторые законодатели от Республиканской партии, попытавшиеся опротестовать результаты выборов в Джорджии, Мичигане, Неваде и Пенсильвании.