Փաշինյանը ներկայացրել է նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության հետագա իրագործման առաջնահերթությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության հետագա իրագործման առաջնահերթությունը։
1. Հայտարարության 8-րդ կետի լիարժեք իրագործում. ըստ այդմ պետք է տեղի ունենա գերիների, պատանդների եւ այլ պահվող անձանց, ինչպես նաեւ մարմինների լիարժեք փոխանակում: Մեզ համար կարեւոր է նաեւ տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների գոտում ծավալուն որոնողափրկարարական աշխատանքների իրագործումը:
2. Տարածաշրջանի բոլոր տնտեսական եւ տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակում, ինչը նշանակում է ինչպես Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքով բեռնափոխադրումներ եւ տրանսպորտային հաղորդակցություն դեպի Ռուսաստան եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետություն, այնպես էլ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքով բեռնափոխադրումներ եւ տրանսպորտային հաղորդակցություն՝ դեպի Նախիջեւան:
Կրկին ուշադրություն եմ հրավիրում այն փաստի վրա, որ նոյեմբերի 10-ի հայտարարության մեջ չկա ոչ «Մեղրի» ոչ էլ ՀՀ որեւէ տարածքի առնչությամբ «միջանցք» արտահայտություն:
Հայաստանից դեպի Ռուսաստան եւ Ադրբեջանից դեպի Նախիջեւան հաղորդակցության երթուղիների ընտրությունը առանձին քննարկման թեմա է, որի արդյունավետության կարեւոր պայման է գերիների, պատանդների, այլ պահվող անձանց, զոհվածների մարմինների փոխանակման, ինչպես նաեւ անհետ կորածների որոնողական աշխատանքների ծավալների եւ արդյունավետության բարձրացումը:

Armenia's PM mentions two key points of November 10 trilateral statement to be implemented first
Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan presented the priorities of further implementation of November 10 statement.
“1. Full implementation of Point 8 of the statement – according to it, all the prisoners of war, hostages and captured as well as bodies should be exchanged. The implementation of extensive search and rescue works in the zone of hostilities is of key importance for us.
2. Unblocking all the economic and transport infrastructure of the region which means cargo transportation and transport communication from Armenia through the territory of Azerbaijan to Russia and the Islamic Republic of Iran and cargo transportation and transport communication from Azerbaijan through Armenia’s territory.
I again draw attention on the fact that there is no “Meghri” and “corridor” expression in regard to Armenia’s territory in the November 10 statement.
The selection of communication routes from Armenia to Russia and from Azerbaijan to Nakhijevan is a topic of separate discussion the condition of efficiency of which is the exchange of prisoners of war, hostages and captives and bodies of killed as well as the increase of efficiency of search works of missing,” Pashinyan wrote on Facebook.