Ալիև. Ղարաբաղի վերաբերյալ նոյեմբերի 9-ի համատեղ հայտարարությունը հաջողությամբ իրականացվում է
Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ նոյեմբերի 9-ին եռակողմ հայտարարության դրույթները կատարվում են, հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ բանակցություններից հետո կայացած ճեպազրույցում:
«Ընդհանուր առմամբ, կցանկանայի ասել, որ նոյեմբերի 9-ի համատեղ հայտարարությունը հաջողությամբ իրականացվում է: Այս հայտարարության կետերի մեծ մասը կատարված են: Ռուսաստանի խաղաղապահ առաքելությունն արդյունավետորեն կատարում է իր գործը: Երկու ամսվա ընթացքում, բացառությամբ փոքր միջադեպերի, լուրջ մտահոգություններ չեն եղել», - ասել է նա:
Ըստ նրա, «այս ամենը վստահություն է ներշնչում, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կմնա անցյալում, և մենք պետք է մտածենք ապագայի, այն մասին, թե ինչպես միասին ապրել հարևանության մեջ»:

Алиев: Совместное заявление по Карабаху от 9 ноября выполняется успешно
Положения трехстороннего заявления по Нагорному Карабаху от 9 ноября выполняются, заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев на брифинге по итогам переговоров с президентом России Владимиром Путиным и премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
«В целом хотел бы сказать, что совместное заявление от 9 ноября выполняется успешно. Большая часть пунктов этого заявления выполнена. Российская миротворческая миссия эффективно выполняет свою работу. За два месяца, за исключением небольших инцидентов, не было серьезных поводов для беспокойства», - сказал он.
По его словам, «все это вселяет уверенность в то, чтобы, нагорно-карабахский конфликт остался в прошлом, и мы должны думать о будущем, о том, как жить вместе по соседству».