Լիտվան վերջնականապես հաստատել է Վրաստանի նոր անվանումը
Լիտվայի իշխանությունները պաշտոնապես վերանվանել են Վրաստանը, լիտվական փաստաթղթերում երկիրը կկոչվի Սակարտվելո:
Այս մասին BNS գործակալությանը հայտնել է լիտվերենի պետական հանձնաժողովի նախագահ Աուդրիս Անտանայտիսը, փոխանցում է «Интерфакс»-ը:
«Այս պահին Սակարտվելոն (լիտվերեն Sakartvelas) պաշտոնական անվանումն է», - ասել է Անտանայտիսը:
2020 թվականի դեկտեմբերի 21-ին հանձնաժողովը բացառել է «Gruzija» բառը պետությունների պաշտոնական անվանումները հաստատող փաստաթղթից:
Վերանվանման որոշումը կայացվել էր երկու տարի առաջ: Այն նախատեսում էր «Սակարտվելոյի» օգտագործումը որպես երկրի երկրորդ, ոչ պաշտոնական անուն, բացատրել է Անտանայտիսը:

Литва переименовала Грузию
Власти Литвы официально переименовали Грузию, в документах на литовском языке страна будет называться Сакартвело. Об этом сообщил агентству BNS председатель Государственной комиссии по литовскому языку Аудрис Антанайтис, передает «Интерфакс».
«В данный момент Сакартвело (по-литовски Sakartvelas) является официальным названием», — отметил Антанайтис.
21 декабря 2020 года комиссия исключила из документа, устанавливающего официальные названия государств, слово Gruzija. Решение о переименовании было принято два года назад. Оно предусматривало использование «Сакартвело» как второго неофициального названия страны, пояснил Антанайтис.