Ալիև. Հայաստանն Ադրբեջանի տարածքով երկաթուղային կապ կունենա Ռուսաստանի հետ, իսկ Ադրբեջանը ՀՀ տարածքով կկապվի Նախիջևանի հետ
11/01/2021 19:37
Հայաստանը երկաթուղային կապ կունենա Ռուսաստանի հետ՝ Ադրբեջանի տարածքով, հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
«Ավելի քան 30 տարի անց Ադրբեջանը Հայաստանի տարածքով տրանսպորտային հաղորդակցության միջոցով կապ կունենա Ադրբեջանի Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության հետ, Հայաստանի Հանրապետությունը Ադրբեջանի տարածքով երկաթուղային ելք կունենա Ռուսաստան, Իրան», - ասել է Ալիևը ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ բանակցություններից հետո:

Aliyev – Armenia to have railway communication with Russia through Azerbaijan’s territory, Azerbaijan to have entry to Nakhijevan through Armenia's territory
11/01/2021 20:06
Armenia will have railway communication with Russia through Azerbaijan’s territory, Azerbaijan’s president Ilham Aliyev stated after the negotiations with Russia’s president and Armenia’s PM today in Moscow.
“After over 30 years Azerbaijan will tie with transport communication through Armenia’s territory with Azerbaijan’s Autonomous Republic of Nakhijevan, the Republic of Armenia will have railway entry to Russia, Iran through Azerbaijan’s territory,” Aliyev stated after the meeting.