ԱՀԿ-ն քննարկում է պատվաստումների անձնագրերի հարցը
ԱՀԿ-ի Առողջապահական կանոնակարգերի արտակարգ կոմիտեն կորոնավիրուսի վերաբերյալ քննարկում է պատվաստված անձանց անձնագրերի տրամադրման հարցը, հայտարարել է ԱՀԿ Եվրոպայի գրասենյակի պատվաստման բաժնի ավագ մասնագետ Օլեգ Բենեշը, գրում է РИА Новости-ն:
«Կորոնավիրուսային վարակի դեմ արդյունավետ և անվտանգ պատվաստանյութերի հայտնվելով՝ ԱՀԿ-ն ուսումնասիրում է միջազգային ճանապարհորդների պատվաստումների հետ կապված խնդիրները և մարտահրավերները», - ասել է Բենեշը:
Նա ավելացրել է, որ Առողջապահության միջազգային կանոնակարգերը կարգավորում են պատվաստումների վկայականի օգտագործումը: Նրա խոսքով՝ անձնագրի հարցը նույնպես հանձնաժողովի օրակարգում է:
Համավարակի սկզբից ի վեր աշխարհում գրանցվել է 92 միլիոն դեպք, ապաքինվել է 65 միլիոն մարդ, մահացել ավելի քան 1,9 միլիոնը:

ВОЗ рассматривает вопрос о паспортах вакцинации
Чрезвычайный комитет Международных медико-санитарных правил ВОЗ по коронавирусу рассматривает вопрос о паспортах для вакцинированных, сообщил старший специалист отдела иммунизации Европейского бюро ВОЗ Олег Бенеш. Об этом пишет РИА «Новости».
«С появлением эффективных и безопасных вакцин против коронавирусной инфекции ВОЗ изучает вопросы и проблемы, связанные с вакцинацией международных путешественников», — сказал Бенеш.
Он добавил, что международные медико-санитарные правила регулируют использование сертификата вакцинации. По его словам, вопрос паспортов тоже находится на повестке комитета.
В мире с начала пандемии зарегистрировано 92 млн заболевших, 65 млн выздоровели, больше 1,9 млн человек скончались. В России выявили уже 3,4 млн человек с COVID-19.