Ռուսաստանը դուրս է գալիս Բաց երկնքի պայմանագրից
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է Բաց երկնքի պայմանագրից երկրի դուրս գալու ընթացակարգը սկսելու մասին: Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն:
Գերատեսչությունից պարզաբանել են, որ այս որոշումն ընդունվել է, քանի որ փաստաթղթի դրույթների կատարման շարունակության խոչընդոտները վերացնելու հարցում առաջընթաց չկա:
«Նոր պայմաններում Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը լիազորված է հայտարարել Ռուսաստանի Դաշնությունը պայմանագրից դուրս բերելու ներքին ընթացակարգերի մեկնարկի մասին: Ավարտելուց հետո համապատասխան ծանուցումը կուղարկվի դեպոզիտարիաներ», - ասված է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Բաց երկնքի մասին պայմանագիրը ստորագրվել է 1992 թ. մարտի 24-ին Հելսինկիում՝ Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) անդամ 23 երկրների ներկայացուցիչների կողմից:
Նոյեմբերի 22-ին Միացյալ Նահանգներն ավարտել են «Բաց երկնքի մասին» պայմանագրից դուրս գալը: Ռուսաստանը հայտարարել է՝ աշխատելու է, որ մնացած մասնակիցները շարունակեն կատարել պայմանավորվածությունները:

Россия выходит из Договора по открытому небу
В Министерстве иностранных дел России заявили о начале процедуры выхода страны из Договора об открытом небе. Об этом сообщает РИА «Новости».
В ведомстве уточнили, что данное решение принято, поскольку прогресс в вопросе устранения препятствий для продолжения исполнения положений документа отсутствует.
«В новых условиях МИД России уполномочен заявить о начале внутригосударственных процедур по выходу Российской Федерации из ДОН. По их завершении соответствующее уведомление будет направлено депозитариям», — сказано в заявлении МИД.
Договор по открытому небу был подписан 24 марта 1992 года в Хельсинки представителями 23 государств-членов Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ). 22 ноября США завершили процедуру по выходу из Договора по открытому небу.
Россия заявила, что будет добиваться того, чтобы оставшиеся участники продолжили выполнять договоренности.