Մի ճամփորդության պատմություն
«Նյումեգ» հրատարակչությունը լույս է ընծայել ՀՀ վաստակավոր մանկավարժ Ռիմա Խաչատրյանի «Մյունխեն՝ վերջին կայարան» (Մի կյանքի պատմություն) իրապատում պատմվածաշարը։
Մեծ մանկավարժի կյանքի ու գործունեության մասին պատմող եռերգության երկրորդ գիրքը Եվրոպայի երկաթուղային մայրուղիներով մի ճամփորդության նկարագրություն է, որ զուգորդված է վերջին հանգրվան հասնող մի կյանքի պատմությամբ։
Ռիմա Խաչատրյանը ծնվել է 1938թ. ապրիլի 3-ին Երևանում՝ Վանից (մայրը) և Ալաշկերտից (հայրը) ներգաղթածների ընտանիքում։ Ծնողները ծանոթացել էին Ալեքսանդրապոլի ամերիկյան որբանոցում: Մայրական պապը՝ Վանի վիլայեթի Հայոց Ձորի գավառի Անգղ գյուղի քահանա, միաժամանակ, տեղի ուսումնարանի տեսուչ Տեր Գևորգը, 1915թ. եղեռնից մազապուրծ՝ գաղթել է Միացյալ Նահանգներ, ուր 1924թ. զոհվել է ավտովթարից։
Գրքում ավստրոգերմանական մերօրյա իրականությունը և վերջին երկու տասնամյակների ու նախորդ դարի երկրորդ կեսի հայաստանցու կյանքն ու մտորումները շաղկապվում են մեկ անհատի պրիզմայով՝ ժամանակ, հասարակարգեր, փոփոխվող բարքեր ու պատմական իրադարձություններ կտրող-անցնող մեկ ճակատագրով։
Գիրքն ամբողջությամբ հագեցած է աշխատավոր մարդու հոգեբանությամբ ու իմաստնությամբ։ Գործող անձինք միմյանցից տարբերվում են իրենց բնավորությամբ, խառնվածքով, աշխարհայացքով, իրականության նկատմամբ ունեցած վերաբերմունքով։ Արտացոլում է խորհրդային հասարակարգին բնորոշ կենցաղային, սոցիալական, տնտեսական կյանքի տարբեր կողմերն ու երևույթները։
Ներկայացված են նաև մեծ մանկավարժի մտորումները տարբեր հասարակարգերի ու անցումային ժամանակների հակասությունների, դրանց ներքո մարդկային վարքագծի կարմիր գծերի մասին։
Իրադարձությունների նկարագրությանը հաջորդում են երևանյան կենցաղի պատկերները՝ վերարտադրելով մարդկային-անհատական ճակատագրերը հավաստի-իրական մթնոլորտում։
Շարադրանքին բնորոշ է պարզ հոգեբանությամբ ու հայեցակետով կյանքի անցուդարձն իմաստավորելու և ներկայացնելու ձգտումը։

История одного путешествия
Издательство «Ньюмэг» выпустило в свет сборник житейских рассказов на основе воспоминаний о жизни заслуженного педагога Армении Риммы Хачатрян - «Мюнхен: последняя станция» (История одной жизни).
Рима Хачатрян родилась в семье эмигрантов из Вана (город в восточной Турции) и Алашкерта (город и провинция в Турции). Ее родители познакомились в приюте для сирот Американского комитета помощи Ближнему Востоку в Александрополе (ныне Гюмри). Дед по материнской линии – отец Геворг – был священнослужителем и наставником местной приходской школы. В 1915г. он эмигрировал в США, где погиб в автомобильной катастрофе в 1924г.
Вторая книга трилогии о жизни и деятельности выдающегося педагога — это описание путешествия по железным дорогам Европы, совмещенное с историей одной жизни, достигшей своего «конечного пункта назначения».
Австро-германская современная действительность и размышления армянского обывателя o жизни последних двух десятилетий и второй половины прошлого века соединяются через призму одного человека – одной судьбы, пересекающей время, общественные строи, меняющиеся нравы и исторические события.
Книга полностью насыщена психологией и мудростью рабочего человека. Действующие лица отличаются друг от друга характером, темпераментом, мировоззрением, отношением к действительности. Здесь нашли свое отражение характерные для советской системы различные аспекты повседневной, социальной и экономической жизни.
Представлены также размышления именитого педагога о противоречиях разных обществ и различных эпох, подводимые к ним «красные линии» человеческого поведения.
За описанием событий следуют образы ереванского городского быта, воспроизводящие личностно-человеческие судьбы в достоверно-реальной атмосфере.