2021 թվականը Հայկական ԱԷԿ-ի աշխատանքի համար որոշիչ կլինի
2021 թվականը Հայկական ԱԷԿ-ի և ընդհանրապես Հայաստանի ատոմային էներգետիկայի զարգացման համար որոշիչ է լինելու։ Այս և ռազմավարական նշանակություն ունեցող այլ հարցեր են քննարկվել այսօր ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանի և Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության Արտակարգ և Լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի` Հայաստանի միակ ատոմակայան կատարած այցի ընթացքում: Այցը տեղի է ունեցել ատոմակայանի հուսալիության և անվտանգության բարձրացմանն ուղղված արդիականացման աշխատանքների ընթացքին ծանոթանալու նպատակով:
ՀԱԷԿ-ի արդիականացման աշծատանքների գլխավոր կապալառուն է հանդիսանում «Ռուսատոմ սերվիր» ԲԸ, որը «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի էլեկտրաէներգետիկ խմբի մաս է կազմում:
«Անցած տարին հեշտ չէր համաճարակի պատճառով, բայց մենք շատ բան արեցինք հայ մասնագետների հետ համատեղ ջանքերով: Իրականացվել է մեծ ծավալի աշխատանք. ավարտվել է տուրբագեներատորի հիմնանորոգումը, իրականացվել է ռեակտորի կառավարման և պաշտպանության համակարգերի կրիչների գործիքային փորձաքննություն, ստուգվել են մետաղի ոչ քայքայիչ վերահսկողության գործիքները: Բացի այդ, կայանը նախապատրաստվել է ռեակտորի ակտիվ գոտու վթարային հովացման համակարգի արդիականացմանն ու իրանի վերականգնողական թրծաթողմանը: ԱԷԿ է հասցվել թրծաթողման կայանքը, որի հավաքման աշխատանքներն աևդեն ավարվել են», - ասաց «Ռուսատոմ սերվիս » ԲԸ գլխավոր տնօրեն Եվգենի Սալկովը:
Այս տարի պլանային կանխարգելիչ նորոգումը (ՊԿՆ-2021) կտևի սովորականից ավելի երկար: Հայկական ատոմակայանի աշխատանքը կդադարեցվի 141 օրով: Նման երկարատև անջատումը կապված է կայանի արդիականացմանն ուղղությամբ մնացած աշխատանքներն ավարտելու անհրաժեշտության հետ, որոնց թվում կարևոր տեղ է զբաղեցնում ռեակտորի իրանի թրծաթողումը:
«Կայանի անջատումից առաջ դեռ անհրաժեշտ է արդիականացնել ռեակտորային դահլիճի 250 տոննանոց կռունկները, որոնք անհրաժեշտ են թրծաթողման կայանքի տեղադրման համար: Անհրաժեշտ կլինի նաև ռեակտորից բեռնաթափել վառելիքը և ծանրակշիռ սարքավորումը: Ամեն ինչ ՝ թրծաթողում կատարելու համար», - ասաց Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը:
«Այս տարի ծրագրված բոլոր գործողությունները հաջողությամբ իրականացնելուց հետո Հայաստանի կառավարությանն առընթեր միջուկային անվտանգության կարգավորման պետական կոմիտեն երկարաձգելու է կայանի շահագործման լիցենզիան մինչև 2026 թվականը: Բացի այդ, թրծաթողման գործընթացն իրականացնելու արդյունքում կվերականգնվեն ռեակտորի իրանի ֆիզիկա-մեխանիկական հատկությունները, և կայանը հնարավոր կլինի շահագործել նաև 2026 թվականից հետո»:

2021 год станет определяющим для работы Армянской АЭС
2021 год станет определяющим для работы Армянской АЭС и развития атомной энергетики Армении в целом. Эти и другие стратегически важные вопросы обсуждались сегодня во время визита Министра территориального управления и инфраструктур Армении Сурена Папикяна и Чрезвычайного и Полномочного Посла Российской Федерации в Армении Сергея Копыркина на единственную в Армении атомную электростанцию. Визит состоялся для ознакомления с ходом реализации работ по модернизации АЭС, которые направлены на повышение ее надежности и безопасности.
Генеральным подрядчиком работ по модернизации ААЭС является АО «Русатом Сервис», входящее в электроэнергетический дивизион Госкорпорации «Росатом». «Прошлый год был непростым из-за пандемии, но совместными усилиями с армянскими атомщиками мы сделали очень многое. Был реализован большой объем работ: завершен капитальный ремонт турбогенератора, проведено инструментальное обследование приводов систем управления и защиты реактора, выполнена проверка приборов для неразрушающего контроля металла. Также станцию подготовили к модернизации системы аварийного охлаждения активной зоны реактора и восстановительному отжигу корпуса реактора. На станцию была доставлена установка для отжига и уже завершены работы по ее сборке», - сказал генеральный директор АО «Русатом Сервис» Евгений Сальков.
В этом году планово-предупредительный ремонт (ППР-2021) будет длиться дольше обычного. Армянская АЭС остановится на 141 дeнь. Столь долгая остановка связана с необходимостью завершения оставшихся работ по модернизации станции, в числе которых важное место занимает отжиг корпуса реактора. «До остановки станции еще предстоит модернизировать 250-тонные краны реакторного зала, которые необходимы для монтажа отжиговой установки. Также из реактора необходимо будет выгрузить топливо и тяжеловесное оборудование. Все для того, чтобы произвести отжиг», - сказал генеральный директор Армянской атомной электростанции Эдуард Мартиросян. «После успешного проведения в этом году всех запланированных мероприятий Государственный комитет по регулированию ядерной безопасности при правительстве Армении продлит лицензию на эксплуатацию станции до 2026 года. Кроме того, после проведения процедуры отжига на АЭС восстановятся физико-механические свойства корпуса реактора и станцию можно будет эксплуатировать и после 2026 года».