Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ներկայացուցիչները կհանդիպեն Մոսկվայում հունվարի 27-ին երկաթուղային կապի տարբերակները քննարկելու համար
Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետները նախատեսում են հանդիպել հունվարի 27-ին Մոսկվայում Հարավային Կովկասում տրանսպորտային կապի կառուցման հարցը քննարկելու համար: Այս մասին РБК-ին հայտնել են Ռուսաստանի և Հայաստանի կառավարությունների երկու աղբյուր:
Ռուսական կողմից բանակցություններին կմասնակցի Ալեքսեյ Օվերչուկը, հայկական կողմից՝ Մհեր Գրիգորյանը, ադրբեջանական կողմից` Շահին Մուստաֆաևը:
Կողմերը պայմանավորվել են ստեղծել բանակցությունների նման ձևաչափ հունվարի 11-ին Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմի ավարտից հետո երեք պետությունների ղեկավարների՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի առաջին անձնական հանդիպման ժամանակ:
Փոխվարչապետերը պետք է քննարկեն միանգամից մի քանի հնարավոր նախագիծ, մասնավորապես, Հայաստանի տարածքով երկաթուղու կառուցում, որը միացնելու է Ադրբեջանն ու Նախիջևանը, ինչպես նաև՝ Հայաստանն ու Ռուսաստանը: Ներկայումս Ադրբեջանը Նախիջևանի հետ կապի համար ունի միայն օդային հաղորդակցություն: Բաքուն, ի թիվս այլ բաների, կցանկանար հասնել այնտեղ ավտոմայրուղու կառուցմանը, РБК-ին հայտնել է Ռուսաստանի դիվանագիտական աղբյուրը: Փոխարենը Հայաստանը պետք է երկաթուղային կապ ստանա Ռուսաստանի հետ: Երկրները ուղղակի կապ չունեն. Ավելի վաղ դա իրականացվում էր Վրաստանի միջոցով, բայց 2008-ի պատերազմից հետո այն ընդհատվել է: Բացի այդ, փոխվարչապետները կքննարկեն Նախիջևանի միջոցով երկաթուղային ճանապարհով Հայաստանն ու Իրանը կապելու առաջարկը:

Представители Армении, Азербайджана и России встретятся в Москве 27 января для обсуждения вариантов железнодорожной связи
26/01/2021 10:30
Вице-премьеры России, Армении и Азербайджана планируют встретиться 27 января в Москве, чтобы обсудить строительство транспортных связей на Южном Кавказе, рассказали РБК два источника в правительствах России и Армении. С российской стороны в переговорах примет участие Алексей Оверчук, с армянской - Мгер Григорян, с азербайджанской - Шахин Мустафаев.
Стороны договорились создать такой переговорный формат 11 января на первой после окончания войны в Нагорном Карабахе личной встрече глав трех государств - президента России Владимира Путина, премьера Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Вице-премьерам предстоит обсудить сразу несколько возможных проектов, в частности, строительство железной дороги через территорию Армении, которая свяжет Азербайджан и Нахичеван, а также Армению и Россию. Сейчас для связи с Нахичеваном у Азербайджана есть только авиасообщение. Баку, помимо прочего, хотел бы добиться строительства там же автомобильного шоссе, сказал РБК российский дипломатический источник. Взамен Армения должна получить железнодорожную связь с Россией. У стран нет прямого сообщения - раньше оно осуществлялось через Грузию, но после войны 2008 года прервалось. Кроме того, вице-премьеры обсудят предложение связать Армению и Иран по железной дороге через Нахичеван, рассказал собеседник РБК.