COVID-19-ի միանգամից մի քանի շտամ է հայտնաբերվել Բրազիլիայում
Բրազիլիայում միևնույն ժամանակ հայտնաբերվել է կորոնավիրուսային վարակի մի քանի նոր շտամ, հայտնում է EFE գործակալությունը:
Հետազոտողներն առնվազն երկու բուժառուի նմուշներում հայտնաբերել են SARS-CoV-2 պաթոգեններ: Դրանցից մեկն, այսպես կոչված, Հարավաֆրիկյան - E484K է, այն հայտնաբերվել էր ավելի վաղ Հարավային Աֆրիկայում:
Միևնույն ժամանակ, Ռիո Գրանդե դու Սուլ նահանգում գիտնականները հայտնաբերել են կորոնավիրուսի միանգամից հինգ շտամ, այդ թվում՝ մեկը նախկինում անհայտ: Այն ստացել է VUI-NP13L անվանումը:
Հայտնի է, որ վիրուսի նոր փոփոխություններով բուժառուներն ունեցել են հիվանդության թեթև կամ միջին ծանրության ընթացք՝ առանց հոսպիտալացման:

В Бразилии выявили сразу несколько штаммов COVID-19
В Бразилии выявили одновременно несколько новых штаммов коронавирусной инфекции, передает агентство EFE.
Исследователи Национальной лаборатории компьютерных наук (подразделение бразильского министерства науки) обнаружили в образцах не менее двух пациентов патогены SARS-CoV-2. Один из них является так называемым южноафриканским – E484K, его обнаружили ранее в ЮАР.
При этом в штате Риу-Гранди-ду-Сул ученые выявили сразу пять штаммов коронавируса, включая ранее неизвестный. Он получил название VUI-NP13L.
Известно, что пациенты с новыми модификациями вируса переболели в легкой или умеренной форме, без госпитализации.