Իրանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարները կհանդիպեն Թեհրանում
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամմեդ Ջավադ Զարիֆը հայտարարել է, որ առաջիկայում սպասվում է Իրանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումը, հայտնում է «Ինտերֆաքս»-ը:
Հանդիպումը տեղի կունենա Իրանում:
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հետ մամուլի ասուլիսում նա նշել է, որ Հարավային Կովկասում Իրանի ու Թուրքիայի համագործակցությունն օգուտ կտա տարածաշրջանի երկրներին:
Իր հերթին, Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ ներկայում Հարավային Կովկասում ուժի մեջ է հրադադարի ռեժիմը, և պետք է ջանքեր գործադրել, որպեսզի այն մնայուն լինի:
«Հարավային Կովկասում հրադադարը ձեռնտու է բոլորին, բայց դրանից ամենաշատը կշահեն Հայաստանն ու հայ ժողովուրդը»,- ընդգծել է նա:
Թուրքիայի արտգործնախարարը հավելել է, որ Հարավային Կովկասում համագործակցությունը ծրագրվում է «3 + 3» ձևաչափով (Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան, Թուրքիա, Իրան և Ռուսաստան):
«Մենք ակնկալում ենք, որ Հայաստանը կառուցողական քայլեր կձեռնարկի այս ուղղությամբ», - ասել է Չավուշօղլուն:

Главы МИД Ирана, Турции и Азербайджана встретятся в Тегеране
Глава МИД Ирана Мохаммед Джавад Зариф анонсировал встречу в ближайшее время глав МИД Ирана, Турции и Азербайджана, сообщает «Интерфакс».
Встреча состоится в Иране.
На пресс-конференции с главой МИД Турции Мевлютом Чавушоглу он отметил, что сотрудничество Ирана и Турции на Южном Кавказе принесет пользу странам региона.
Со своей стороны Чавушоглу заявил, что на Южном Кавказе в настоящее время действует режим прекращения огня, и необходимо приложить усилия для того, чтобы оно носило постоянный характер.
«Прекращение огня на Южном Кавказе идет на пользу всем, но больше всего от этого выиграет Армения и армянский народ», - подчеркнул он.
Глава МИД Турции добавил, что сотрудничество на Южном Кавказе планируется в формате «3+3» (Азербайджан, Армения, Грузия, Турция, Иран и Россия).