Մեդվեդև. Եթե չլինեին Պուտինի գործադրած ջանքերը, ԼՂ հակամարտությունը կշարունակվեր մինչև օրս
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի աշխատանքը Ղարաբաղում իրավիճակը կարգավորելու համար այլընտրանքային էր, եթե չլինեին այդ ջանքերը, հակամարտությունը կշարունակվեր մինչև օրս, հայտարարել է ՌԴ Անվտանգության խորհրդի նախագահի տեղակալ Դմիտրի Մեդվեդևը:
«Այսպես՝ թեժ փուլի դադարեցումից հետո (դա, իմ կարծիքով, տեղի է ունեցել նոյեմբերի 9-ին), իրավիճակն ընդհանուր առմամբ հանդարտվել է, և սա ամենակարևորն է: Մարդիկ չեն զոհվում, և զարգացման հնարավորություններ կան: Հունվարի 11-ին երեք երկրների առաջնորդները հանդիպել են Մոսկվայում և նախանշել իրավիճակի տնտեսական վերականգնման ուղիները: Սա նույնպես շատ կարևոր է, քանի որ մարդկանց համար, իհարկե, զոհերից բացի ամենացավալին այն ավերածությունն է, որում նրանք ապրում են այդ ռազմական գործողությունների հետևանքով», - նշել է Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահը:
Այժմ, նրա համոզմամբ, տնտեսական համագործակցության զարգացման բոլոր հնարավորությունները կան:
«Բնականաբար, պահպանելով աշխատանքի որոշակի պարամետրեր, այդ թվում՝ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմը», - հավելել է Մեդվեդևը:
Նրա խոսքով՝ 2016-ին Բաքուն ու Երևանը նույնպես սուր հակամարտություն ունեցան, որն այդքան էլ երկար չէր:
«Այն ժամանակ պատրաստվել է քարտեզ, բայց, ցավոք, երկրները չօգտագործեցին այն: Ամեն ինչ հանգեցրել է նոր բախման՝ ձգձգված, մեծ թվով զոհերով», - հայտարարել է Անվտանգության խորհրդի նախագահի տեղակալը:

Медведев оценил работу Путина по урегулированию в Карабахе
Работа президента России Владимира Путина по разрешению ситуации в Карабахе была филигранной, если бы не эти усилия, конфликт продолжался бы до сих пор, считает зампредседателя Совета Безопасности РФ Дмитрий Медведев.
«Так вот, после того как горячая фаза была прекращена (это, по-моему, произошло 9 ноября), ситуация в целом успокоилась, и это самое главное. Люди не погибают, и есть возможности для развития. 11 января встречались президенты трех стран в Москве и наметили пути по экономическому оздоровлению ситуации. Это тоже очень важно, потому что ведь для людей та разруха, в которой они живут, в которую они попали в результате этих военных действий, – это самое болезненное, помимо жертв, конечно», - отметил зампред Совбеза.
Сейчас, считает он, есть все возможности для развития экономического сотрудничества.
«Естественно, при сохранении определённых параметров работы, включая миротворческий контингент Российской Федерации», - добавил Медведев.
По его словам, в 2016 году у Баку и Еревана также возник острый конфликт, который не был таким продолжительным.
«Тогда была подготовлена карта, но, к сожалению, страны этим не воспользовались. Всё привело к новому конфликту, затяжному, с большим количеством жертв», - констатировал заместитель председателя Совбеза.