Հայաստանցի ուսանողները կարող են անվճար ստանալ տեխնիկական հեղինակավոր կրթություն և միջազգային պրակտիկա
03/02/2021 13:10
Ատոմային էներգետիայի մասնագետների պատրաստման ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցության շրջանակներում Հայաստանում անցկացվում է Ռուսաստանի առաջատար տեխնիկական համալսարաններում անվճար կրթություն ստանալու թեկնածուների հավաքագրումը։  Ամեն տարի ավելի քան 200 թեկնածու Հայաստանից անվճար քվոտաներով ընդունվում է ՌԴ բուհեր, և նրանցից 60-ն ընտրում են ինժեներա-տեխնիկական ուղղություն:
2021/22 ուսումնական տարվա համար «Ռոսատոմ» Պետկորպորացիան հայ ուսանողների համար հատկացրել է 4 քվոտա՝ միջուկային մասնագիտությունների բակալավրիատի և ասպիրանտուրայի ծրագրերի համար: «Ռոսատոմ»-ի գործընկեր համալսարանների ցուցակում է 11 կրթական հաստատություն ՝ Մոսկվայից և Սանկտ Պետերբուրգից մինչև Եկատերինբուրգ և Տոմսկ, այդ թվում ՝ «ՄԻՖԻ» Ազգային հետազոտական ​​միջուկային համալսարանը: 2020 թվականին Հայաստանից հաջողությամբ ընտրվեցին 4 ուսանողներ, որոնք ըստ քվոտայի ընդունվեցին իրենց նախընտրած բուհեր:
«Կադրերը միշտ եղել են և կմնան միջուկային ոլորտի հիմնական ակտիվը, իսկ 2026 թվականից հետո հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման երկարաձգման, ինչպես նաև ամբողջ արդյունաբերության զարգացման հեռանկարների լույսի ներքո անձնակազմի վերապատրաստման խնդիրը չափազանց կարևոր է։  Ես կոչ եմ անում երիտասարդներին ՝ օգտվելով ժամանակակից կրթություն ստանալու հնարավորությունից», - ասում է Հայկական ԱԷԿ-ի որակի ապահովման բաժնի առաջատար ճարտարագետ Աշոտ Սարգսյանը: «Ժամանակին ես ստացել եմ Համաշխարհային միջուկային համալսարանի կրփափոշակը, և դա օգնեց ինձ առաջադեմ գիտելիքներ ստանալ ատոմակայանի անվտանգ և հուսալի շահագործումն ապահովելու ոլորտում և կիրառել դրանք Հայաստանում՝ իմ հետագա աշխատանքում», - նշում է Աշոտ Սարգսյանը:
Ռուսաստանի տեխնիկական համալսարանների էական առավելությունն այն է, որ վերապատրաստման ծրագրերը անընդհատ արդիականացվում են, և ուսանողները գործնական դասընթացներ են անցնում միջուկային օբյեկտներում: Բացի այդ, ուսանողները ստանում են կրթաթոշակ, տրանսպորտի, թատրոնների և թանգարանների զեղչեր:
«Հայաստանցի դպրոցականներն ու ուսանողները որակավորման միջոցառումներին ցուցավժբերում են գիտելիքների բարձր մակարդակ, և արդեն մի քանի տարի նրանք հաջողությամբ ընդունվում և սովորում են մեր համալսարաններում: Ռուսաստանի առաջատար տեխնիկական համալսարանները գիտության լավ ուղղեգիր են, ուստի անհամբեր սպասում ենք, որ երիտասարդ հանճարները միանան մեր թիմին», - ասաց «ՄԻՖԻ»-ի միջուկային ֆիզիկայի և տեխնոլոգիաների ինստիտուտի փոխտնօրեն Գեորգի Տիխոմիրովը:
Որակավորման միջոցառումներին մասնակցելու համար պետք է գրանցվել մինչև փետրվարի 20-ը` https://education-in-russia.com/ կայքում` կցելով անհրաժեշտ բոլոր փաստաթղթերը` ցանկին համապատասխան: Քննությունները կանցկացվեն գարնանը Երևանում՝ գիտության և մշակույթի Ռուսաստանյան կենտրոնում: Դիմորդի և ընդունող հանձնաժողովի հանդիպման ընթացքում հաշվի կառնվեն նաև ակադեմիական նվաճումները, մասնավորապես` մասնակցությունը օլիմպիադաներին և կրթական այլ նախաձեռնություններին:

Студенты из Армении могут бесплатно получить престижное техническое образование и международную практику
03/02/2021 12:50
В Армении проходит ежегодный набор кандидатов на бесплатное обучение в ведущих технических вузах РФ в рамках сотрудничества России и Армении в сфере подготовки кадров для атомной энергетики. Ежегодно более 200 кандидатов из Армении поступают по квотам в вузы России, а из них около 60 выбирают инженерно-техническое направление.
Госкорпорация «Росатом» выделила на 2021/22 учебный год 4 квоты для армянских студентов по программам бакалавриата, специалитета и магистратуры по атомным специальностям. В списке университетов-партнеров Росатома – 11 учебных заведений от Москвы и Санкт-Петербурга до Екатеринбурга и Томска, среди которых Национальный исследовательский ядерный университет «МИФИ». В 2020 году 4 студента из Армении успешно прошли отбор и зачислены по квоте в выбранные ими вузы.
«Кадры всегда были и останутся главным активом атомной отрасли, а в свете перспектив продления Армянской АЭС и после 2026 года, а также развития сферы в целом - вопрос подготовки кадров крайне важен. Я призываю молодёжь воспользоваться возможностью получить современное образование», - отмечает ведущий инженер отдела обеспечения качества Армянской АЭС Ашот Саргсян. «В свое время я стал стипендиатом Всемирного ядерного университета и это помогло мне получить передовые знания в области обеспечения безопасной и надежной эксплуатации атомной станции и применить их в дальнейшей работе в Армении», - отмечает Ашот Саргсян.
Значительными преимуществами технических вузов России является то, что постоянно модернизируются программы подготовки, и студенты проходят производственную практику на атомных объектах. Кроме того, студенты получают ежемесячную стипендию, скидки на проезд, а также на посещение театров и музеев.
«Школьники и студенты из Армении показывают очень высокий уровень знаний на отборочных мероприятиях и уже не первый год успешно проходят отбор и учатся у нас в университетах. Ведущие технические вузы России – это хорошая путевка в науку, так что ждем с нетерпением молодых гениев к нам в команду», - отметил Георгий Тихомиров, заместитель директора института ядерной физики и технологий НИЯУ МИФИ «МИФИ».
Для участия в отборочных мероприятиях необходимо зарегистрироваться до 20 февраля на сайте: https://education-in-russia.com/, прикрепив все необходимые документы в соответствии с перечнем. Экзамены пройдут весной на базе Российского центра науки и культуры в г. Ереван.  Во время встречи абитуриента и экзаменаторов также будут учитываться академические достижения, в частности участие в олимпиадах и других образовательных инициативах.