Չեխիան պահանջում է Նավալնիի գործի պատճառով պատժամիջոցներ կիրառել Ռուսաստանի դեմ
Եվրամիությունը պետք է վերադառնա պատժամիջոցների թեմային Ալեքսեյ Նավալնիի դատապարտումից հետո: Այս մասին փետրվարի 2-ին հայտարարել է Չեխիայի արտաքին գործերի նախարար Տոմաշ Պետրժիչեկը:
«Սա շինծու գործընթաց է։ Ցավոք, նման դեպքեր մենք շատ գիտենք մեր սեփական պատմությունից: ԵՄ-ն պետք է վերադառնա պատժամիջոցների թեմային», - գրել է նա՝ Նավալնիի դատավճիռը հայտարարելուց հետո:
Սիմոնովսկու շրջանային դատարանը փետրվարի 2-ին Մոսկվայի քաղաքային դատարանում կայացած նիստի ժամանակ, բավարարել է Պատիժների իրականացման դաշնային ծառայության վարչության միջնորդությունը՝ չեղյալ համարելով Նավալնիի պայմանական պատիժը «Իվ Ռոշերի» գործով և փոխարինելով այն 3.5 տարի ազատազրկմամբ:
Միաժամանակ դատարանը հաշվել է տնային կալանքի տարին, որը քաղաքական գործիչը պետք է կրեր հետաքննության ընթացքում: Այսպիսով, նա երկու տարի ութ ամիս կանցկացնի բանտում:

Чехия требует санкций против России из-за Навального
Европейский Союз должен вернуться к теме санкций после осуждения Алексея Навального. Об этом 2 февраля заявил в Twitter министр иностранных дел Чехии Томаш Петржичек.
«Это сфабрикованный процесс, и, к сожалению, мы знаем много таких из своей собственной истории. ЕС должен вернуться к теме санкций», - написал он после оглашения приговора Навальному.
Напомним, 2 февраля Московский суд признал Навального виновным в нарушении условий испытательного срока по делу «Ив Роше» и приговорил его к лишению свободы в исправительной колонии общего режима на 2 года и 8 месяцев - до октября 2023 года. Из общего срока отняли около 10 месяцев, которые Навальный уже провел под домашним арестом. Чехия, как и ряд других западных стран, призвала к немедленному освобождению блогера.