ԵՏՀ-ն 2020 թվականի արդյունքներով կանխատեսում է ԵԱՏՄ-ի ՀՆԱ-ի 3,9 տոկոսով անկումը
2020 թվականին Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) ՀՆԱ-ի նվազումը, նախնական տվյալներով՝ կազմել է 3,9 տոկոս, մամուլի ասուլիսում հայտնել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը:
2021 թվականին ակնկալվում է, որ միության ՀՆԱ-ն կաճի 3,2 տոկոսով, նշել է նա:
«2020 թվականի տվյալներով՝ ՀՆԱ-ի որոշ նվազում սպասվում է, ճշգրտված տվյալները կլինեն փոքր ինչ ավելի ուշ, բայց առայժմ դա գնահատվում է 3,9 տոկոս: Բայց այն կանխատեսումները, որոնք արել է հանձնաժողովը, վկայում են, որ մեզ մոտ 2021 թվականը կլինի հաջող, և մենք սպասում ենք մեր միության երկրների տնտեսությունների աճ առնվազն 3,2 տոկոսով», - ասել է Մյասնիկովիչը:

ЕЭК прогнозирует спад ВВП ЕАЭС по итогам 2020 года на 3,9%
Снижение ВВП Евразийского экономического союза (ЕАЭС) за 2020 год, по предварительным данным, составило 3,9%, сообщил на пресс-конференции председатель коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Михаил Мясникович.
В 2021 году ожидается, что ВВП союза вырастет на 3,2%, добавил он.
«По предварительным данным, по итогам 2020 года некоторое снижение ВВП ожидается, уточненные данные будут несколько позднее, но пока это оценивается в 3,9%. Но те прогнозы, которые сделала комиссия, говорят о том, что у нас 2021 год будет достаточно успешным, и мы ожидаем роста экономик стран нашего союза не менее чем на 3,2%», - сказал Мясникович.