ԱՀԿ-ն գնահատել է աշխարհում COVID-19-ի հետ կապված իրավիճակը
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) փորձագետ Մարիա վան Կերկխովեն գնահատել է իրավիճակն աշխարհում կորոնավիրուսային COVID-19 վարակի հետ:
«Մենք իսկապես տեսնում ենք վարակի օրական հայտնաբերված դեպքերի նվազում», - ТАСС-ը մեջբերում է վան Կերկխովեին:
Նա բացատրել է, որ «դա պայմանավորված է մի շարք գործոններով, բայց առաջին հերթին պայմանավորված է այն միջոցներով, որոնք երկրները կիրառում են փոխանցման շղթաներն ընդհատելու և նոր դեպքերը կանխելու համար»:
Փորձագետը նշել է, որ «պատվաստանյութերը նույնպես դեր են խաղում, բայց դա չի նշանակում, որ այդ միջոցները կարող են չեղարկվել»:
«Շատ երկրների համար եկել է շատ կարևոր ժամանակաշրջան: Պետք է շարունակել հավատարիմ մնալ անցած ընթացքին և շատ դանդաղ մոտենալ սահմանափակումների վերացման խնդրին», - նշել է նա:

В ВОЗ оценили ситуацию с COVID-19 в мире
Эксперт Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Мария ван Керкхове оценила ситуацию с коронавирусной инфекцией COVID-19 в мире.
«Мы действительно наблюдаем сокращение ежедневно выявляемых случаев заражения», — цитирует ТАСС ван Керкхове.
Она пояснила, что «это происходит за счёт целого ряда факторов, но в первую очередь благодаря тем мерам, которые внедряют страны и которые позволяют прерывать цепочки передачи и предотвращать новые случаи».
Эксперт сообщила, что «вакцины также играют свою роль, однако это не значит, что данные меры можно отменять».
«Для многих стран наступил очень важный период. Необходимо продолжать придерживаться взятого курса и подходить к вопросу снятия ограничений очень медленно», — добавила она.