Բրիտանացի 200 գիտնականի նկատմամբ հետաքննություն է ընթանում՝ Չինաստան տեխնոլոգիաների փոխանցման համար
Բրիտանական անվտանգության ուժերը հետաքննում են բրիտնացի մոտ 200 գիտնականի, որոնք կասկածվում են Չինաստանին նորագույն զենքի վերաբերյալ գաղտնի տեղեկատվություն տրամադրելու համար: Այս մասին երկուշաբթի հաղորդել է «The Times»-ը՝ հղում անելով իրազեկ աղբյուրին:
Ըստ թերթի՝ նրանք կասկածվում են թշնամական պետություններին ռազմավարական նշանակություն ունեցող տարածքներում «մտավոր սեփականության փոխանցումը խոչընդոտելուն ուղղված արտահանման խիստ սահմանափակումների» խախտման համար:
Ըստ աղբյուրի՝ Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը պատրաստվում է համապատասխան ծանուցումներ ուղարկել Միացյալ Թագավորության մեկ տասնյակից ավելի համալսարաններում աշխատող ավելի քան 200 բրիտանական քաղաքացու: Նրանք կասկածվում են ամենաառաջատար ռազմական տեխնոլոգիաների վերաբերյալ գաղտնի հետազոտության արդյունքները, որոնք կապված են օդանավերի, հրթիռների նախագծման և կիբեր զենքի հետ, Չինաստանին փոխանցելու համար:
Հետաքննության տակ գտնվող գիտնականներից շատերը կասկածվում են չինական ընկերությունների հետ առևտրային գործարքներ կնքելու համար՝ չկանխամտածված խախտելով օրենքը:
«Մոտ ապագայում մենք դատարանում կարող ենք տեսնել տասնյակ գիտնականների», - ասել է «Times»-ին աղբյուրը:
Թերթը հիշեցնում է, որ արտահանման վերահսկման մասին հրամանագիրը խախտելու համար մեղավորներին սպառնում է տաս տարվա ազատազրկում:

200 британских ученых находятся под следствием за передачу технологий Китаю
Британские службы безопасности проводят расследование в отношении почти 200 ученых Соединенного Королевства, подозреваемых в передаче Китаю секретных сведений в области новейших вооружений. Об этом сообщила в понедельник газета The Times со ссылкой на информированный источник.
По данным издания, они подозреваются в нарушении «строгих экспортных ограничений, направленных на предотвращение передачи интеллектуальной собственности» в стратегически важных областях враждебным государствам.
Британское правительство готовится, по словам источника, направить соответствующие уведомления более чем 200 гражданам Великобритании, работающим в более чем десятке университетов Соединенного Королевства. Они подозреваются в передаче Китаю результатов секретных исследований в области самых передовых военных технологий, касающихся самолетов, конструкции ракет и кибероружия.
Многие из ученых, находящихся под следствием, подозреваются в непреднамеренном нарушении законов путем заключения коммерческих сделок с китайскими компаниями. «В ближайшее время мы можем увидеть в судах десятки ученых», - заявил The Times источник.
Виновным в нарушении указа от 2008 года об экспортном контроле может грозить до десяти лет тюремного заключения, напоминает издание.