Ղազախստանում բժիշկներով ինքնաթիռը արտակարգ վայրէջք է կատարել
Ղազախստանում նախօրեին արտակարգ վայրէջք է կատարվել ԱՆ-2 սանիտարական ինքնաթիռը, որի շարժիչը խափանվել է: Օդանավում եղել են բժիշկներ, հայտնում է հանրապետության արդյունաբերության և ենթակառուցվածքների զարգացման նախարարությունը:
«Այսօր արտակարգ վայրէջք է կատարվել ԱՆ-2 սանիտարական ինքնաթիռը, որն իրականացնում էր ԱԿ31222 չվերթը՝ Ուստ-Կամենոգորսկ-Զայսան: Տուժածներ չկան: Օդանավին վնաս չի պատճառվել: Ինքնաթիռում եղել է անձնակազմի երեք անդամ և երկու բուժաշխատող», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ինքնաթիռի հրամանատար Վիտալի Գորբատենկոյի խոսքով՝ շարժիչը խափանվել է Ուստ-Կամենոգորսկից 23 կմ հեռավորության վրա և ստիպված է եղել վայրէջք կատարել ճանապարհին: Համոզվելուց հետո, որ դրա վրա մեքենաներ չկան, օդաչուն վայրէջք է կատարել տեղական ժամանակով 10.57-ին:

В Казахстане самолет с медиками экстренно сел
В Казахстане накануне, 8 февраля, вынужденную посадку совершил санитарный самолет АН-2, у которого отказал двигатель. На борту находились медики, сообщает Министерство индустрии и инфраструктурного развития республики.
«Сегодня вынужденную посадку совершил санитарный самолет АН-2, выполнявший санитарный рейс АКЗ1222 Усть-Каменогорск-Зайсан. Пострадавших нет. Повреждений самолета нет. На борту находились три человека экипажа и два медработника», — говорится в сообщении.
По словам командира самолета Виталия Горбатенко, в 23 км от Усть-Каменогорска отказал двигатель, пришлось садится на дорогу. Убедившись, что на ней нет машин, пилот совершил посадку в 10.57 по местному времени.