Իրանը ներկայացրել է COVID-ի դեմ սեփական պատվաստանյութը
Իրանի իշխանություններն արդեն ներկայացրել են «Razi Cov Pars» կորոնավիրուսային պատվաստանյութի երկրորդ նախագիծը:
Դեղերի կլինիկական փորձարկումները պետք է սկսվեն կարճ ժամանակ անց: Այս մասին հայտարարել է Իրանի ազգային պատվաստանյութերի կոմիտեն, հայտնում է AFP-ն:
«Մենք մարդկանց վրա փորձարկումներ կսկսենք առաջիկա օրերին, կամ ամենաուշը մեկ շաբաթից», - ասուլիսում ասել է Իրանի ազգային պատվաստանյութերի կոմիտեի անդամ Մասուդ Սուլեյմանը:
Նա նշել է, որ պատվաստանյութը, որը ստացել է «Razi Cov Pars» անվանումը, մշակվել է Ռազի պատվաստանյութերի և շիճուկի հետազոտական ինստիտուտում:
Կլինիկական փորձարկումների առաջին փուլի սկզբում պատվաստումներ կստանան 18-ից 55 տարեկան 13 կամավորներ:
Հաղորդվում է, որ Իսլամական հանրապետությունը դեկտեմբերի վերջին սկսել է իր առաջին տեղական պատվաստանյութի կլինիկական փորձարկումները:

Иран представил собственную COVID-вакцину
Иранские власти представили уже второй проект вакцины против коронавируса Razi Cov Pars. Клинические испытания препарата должны начаться в ближайшее время. Об этом в понедельник, 8 февраля, сообщили в Национальном комитете Ирана по вакцинам, передает AFP.
«Мы начнем испытания на людях в ближайшие дни или, самое позднее, через неделю», - сказал на пресс-конференции член Национального комитета Ирана по вакцинам Масуд Сулеймани.
Он отметил, что вакцина, получившая название Razi Cov Pars, была разработана в Научно-исследовательском институте вакцин и сывороток Razi.
В начале первой фазы клинических испытаний прививки получат 13 добровольцев в возрасте от 18 до 55 лет.
Как сообщается, Исламская республика начала клинические испытания своей первой вакцины местного производства в конце декабря.