Կարծում եմ՝ պատերազմի մասին ճշմարտությունը բավականաչափ քննարկվել է. Նիկոլ Փաշինյան
Պատրաստել եմ օրենքի նախագիծ, որով առաջարկում եմ ստեղծել փաստահավաք խումբ, որը կքննի նախապատերազմյան շրջանը, ընթացքը, բանակցությունների ընթացը և համապատասխան զեկույցով հանդես կգա ժողովրդի առջև, ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարությանը։
«Վերջին հաշվով՝ չե՞նք ուզում քննել և ճշմարտությունը մեր ժողովրդին ներկայացնել, պարոն վարչապետ», - հարց հնչեցրեց Մարուքյանը։
«Այս պահին պատերազմի հետ առնչվող հազարից ավելի քրեական գործ կա քննվող։ Քննության քաղաքական մեխանիզմը հստակ դրված է գործող օրենսդրության մեջ և այդ մեխանիզմը քննիչ հանձնաժողովն է, որը կարող է ձևավորվել օրենսդրության համապատասխան կարգավորումների համաձայն», - պատասխանեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Ինչ վերաբերում է պատերազմի մասին ճշմարտությանը, վարչապետն արձագանքեց.
«Կարծում եմ՝ պատերազմի մասին ճշմարտությունը բավականաչափ քննարկվել է։ Ես ձեզ հետ համաձայն եմ, որ մինչև վերջին դետալը պետք է պարզվի»։
Մարուքյանն էլ նշեց՝ եթե քննիչ հանձնաժողով ստեղծվի, ապա դրա լեգիտիմությունը ցածր է լինելու, քանի որ այն մեծամասամբ կազմված է լինելու իշխանության ներկայացուցիչներից։

Head of Bright Armenia faction Edmon Marukyan stated at the parliament today that he prepared a bill offering setting up a fact-finding group to examine the pre-war period, the process, the process of negotiations and present a report to the people.
“Don’t you want to examine and present the truth to the people, Mr Prime Minister,” Marukyan asked addressing the PM at the government-NA Q&A.
In response, PM Pashinyan stated that at this moment more then 1,000 criminal cases relating to the war are being examined.
“The mechanism of examination has been clearly put in the acting legislation and this mechanism is the investigating commission which may be formed in accordance with the relevant legislative regulations,” Pashinyan said.
As to the truth about the war, the PM stressed that it has many times been discussed and agreed that everything till the last detail must be revealed.
Marukyan responded that investigative committee that will be created will have low legitimacy as it will mostly be comprised of representatives of authorities.