ԱՄՆ Սենատը Թրամփի իմպիչմենթի գործընթացը ճանաչել է սահմանադրական
ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատը նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի նկատմամբ իմպիչմենթի գործընթացը ճանաչել է սահմանադրական: Այդ մասին վկայում են Սենատում քննարկման ժամանակ քվեարկության արդյունքները:
Այսպիսով, իմպիչմենթի գործընթացը կշարունակվի:
Նոյեմբերի 3-ին ԱՄՆ-ում անցկացվել են նախագահի ընտրություններ: Դեմոկրատ Ջո Բայդենը հաղթել է ժողովրդի  և ընտրիչների ձայներով, բայց Դոնալդ Թրամփը չի ճանաչել ընտրությունների արդյունքները և վիճարկում էր դրանք դատարաններում:
Հունվարի 6-ին այն ժամանակվա գործող նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմնակիցները ներխուժեցին ԱՄՆ Կոնգրեսի շենք`ընդհատելով այն նիստը, որի խորհրդարանը պետք է հաստատեր վերջին ընտրությունների արդյունքները: Դրանից հետո ԱՄՆ Կոնգրեսը պաշտոնապես հաստատել է Բայդենի հաղթանակը, իսկ Թրամփը դատապարտել է Կապիտոլիումի բռնությունները և խոստացել երաշխավորել իշխանության խաղաղ փոխանցումը:
Հունվարի 13-ին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը քվեարկել է իմպիչմենտի մասին բանաձևի ընդունման օգտին: Իմպիչմենթի գործով Թրամփի շահերը պաշտպանող փաստաբանները Սենատին կոչ են արել արդարացնել այդ քաղաքական գործչին և դատավարությունն անվանել «քաղաքական ներկայացում»:

Сенат США признал процесс импичмента Трампу конституционным
Сенат Конгресса США признал процесс импичмента над экс-президентом Дональдом Трампом конституционным. Это следует из результатов голосования в ходе обсуждения в Сенате.
Таким образом, процесс импичмента будет продолжен.
3 ноября в США прошли президентские выборы. По результатам всенародного голосования и голосования выборщиков победил демократ Джо Байден, однако его предшественник Дональд Трамп не признал результаты выборов и оспаривал их в судах.
6 января сторонники на тот момент действующего президента Дональда Трампа штурмовали здание Конгресса США, прервав заседание, на котором парламент должен был утвердить итоги минувших выборов. После этого Конгресс США официально утвердил победу Байдена, а Трамп осудил насилие в Капитолии и пообещал гарантировать мирную передачу власти.
13 января палата представителей Конгресса США проголосовала за принятие резолюции об импичменте. Юристы Трампа, защищающие его интересы в деле по импичменту, призвали сенат оправдать политика и назвали процесс «политическим спектаклем».