Ժամկետային զինծառայողներին այլևս չե՞ն ուղարկի Արցախ. ՊՆ-ն պետական գաղտնիք է համարում հարցի պատասխանը
10/02/2021 11:01
Պաշտպանության նախարարությունը չի մեկնաբանում լուրերը, ըստ որոնց՝ ժամկետային զինծառայողներին այլևս չեն ուղարկի Արցախ ծառայության։
«Ամբողջ այն տեղեկատվությունը, որը վերաբերում է Զինված ուժերի համալրմանը՝ սկսած տեղակայման վայրից, քանակից, ենթակառուցվածքներից և այլն, համարվում է պետական ծառայողական գաղտնիք», - Aysor.am-ին ասաց ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Գևորգ Ալթունյանը։
Նշենք՝ օրեր առաջ գրավոր հարցում էինք ուղարկել ՊՆ՝ հետաքրքրվելով՝ Արցախից վերադարձած զինծառայողները արձակուրդից հետո կրկին վերադառնո՞ւմ են Արցախ, թե՞ շարունակում են ծառայությունը Հայաստանի Հանրապետությունում։
Պաշտպանության նախարարությունից հայտնել էին, թե նշված հարցը դեռ կարգավորման փուլում է, քանի որ արձակուրդ եկած զինծառայողները պետք է շարունակեն ծառայությունը պաշտպանության բանակում։

Will conscripts be sent to Artsakh to serve there? MOD says answer to the question is of state secrecy
10/02/2021 11:44
The Ministry of Defense does not comment the news that the conscripts will not be sent to Artsakh to have their military service there.
“The whole information relating to the replenishment of the Armed Forces starting from deployment, number, infrastructures, etc. is considered state service secret,” head of the MOD public relations department Gevorg Altunyan told Aysor.am.
Days ago Aysor.am sent an inquiry to the MOD asking whether the conscripts who returned from Artsakh on holiday will return back or will continue their service in Armenia.
The MOD responded that the issue is in the regulation phase as the servicemen who came on holiday must continue serving in the defense army.