«Գազպրոմը» փոխել է 2021 թվականին գազի արտահանման գների իր կանխատեսումը
«Գազպրոմը» փոխել է 2021 թվականին գազի արտահանման միջին գնի կանխատեսումը, հաղորդում է Prime-ը՝ հղում անելով ընկերության ֆինանսական բաժնի ղեկավար Ալեքսանդր Իվաննիկովին:
Ընկերությունն ակնկալում է, որ մատակարարման գինը կգերազանցի $200-ը 1000 խորանարդ մետրի համար: Միևնույն ժամանակ, ավելի վաղ «Գազպրոմը» հույս ուներ 1000 խորանարդ մետրի համար միայն $170:
«Եթե բյուջեն, որը մենք ընդունել ենք 2020-ի դեկտեմբերին, հիմնված էր սցենարային պայմանների վրա, ինչը ենթադրում էր տարածաշրջանում արտահանման գին $170 դոլար, ապա այսօր՝ հունվարի վերջին, կարող ենք վստահորեն ասել, որ ակնկալում ենք միջին տարեկան գին 200 դոլար», - հայտարարել է Իվաննիկովը:

«Газпром» изменил прогноз по экспортным ценам на газ в 2021 году
«Газпром» изменил прогноз по средней экспортной цене газа в 2021 году, сообщает «Прайм» со ссылкой на главу финансового департамента компании Александра Иванникова.
Компания ожидает, что цена поставок превысит $200 за 1 тыс. кубометров. При этом ранее в «Газпроме» рассчитывали только на $170 за 1 тыс. кубометров.
«Если наш бюджет, который мы приняли в декабре 2020 года, строился на сценарных условиях, которые подразумевали цену на экспорт в районе $170, то сегодня, по итогам января, мы можем уверенно сказать, что мы ожидаем среднегодовую цену $200 плюс», — заявил Иванников.