Սի Ցզինպինը հորդորում է ԱՄՆ-ին հարգել Չինաստանի ներքին ինքնիշխանությունը
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը հայտարարել է, որ Հոնկոնգի, Թայվանի և Սինցզյանի խնդիրները Չինաստանի ներքին խնդիրն են և կոչ արել հարգել երկրի շահերը:
«Հոնկոնգին, Թայվանին, Սինցզյանին վերաբերող խնդիրները Չինաստանի ներքին գործն են և ազդում են Չինաստանի պետական ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության վրա: Ամերիկյան կողմը պետք է հարգի Չինաստանի հիմնական շահերը և կանխամտածված գործի», - Սի Ցզինպինի խոսքերը մեջբերում է Չինական կենտրոնական հեռուստատեսությունը:
Սպիտակ տան հայտարարության համաձայն. Բայդենը զրույցի ընթացքում ընդգծել է «իր հիմնարար մտահոգությունը Պեկինի բռնի և անազնիվ տնտեսական գործողությունների, Հոնկոնգի հալածանքների, Սինցզյանի մարդու իրավունքների ոտնահարումների և (ՉԺՀ) ավելի ու ավելի ագրեսիվ գործողությունները տարածաշրջանում:

Си Цзиньпин призвал США уважать внутренний суверенитет Китая
Председатель КНР Си Цзиньпин в ходе телефонного разговора с президентом США Джо Байденом заявил, что вопросы Гонконга, Тайваня и Синьцзяна являются внутренним делом Китая, и призвал уважать его интересы.
«Вопросы, касающиеся Гонконга, Тайваня, Синьцзяна, - внутреннее дело Китая, затрагивают государственный суверенитет и территориальную целостность Китая. Американская сторона должна уважать коренные интересы Китая и действовать обдуманно», - приводит слова Си Цзиньпина Центральное телевидение Китая.
Согласно заявлению Белого дома, Байден в ходе разговора подчеркнул «свою фундаментальную озабоченность относительно принудительных и нечестных экономических действий Пекина, преследований в Гонконге, нарушения прав человека в Синьцзяне и все более настойчивых действий (КНР) в регионе, в том числе в отношении Тайваня».