«Ռոսսելխոզնադզորը» հարավամերիկյան ցեց է հայտնաբերել Ադրբեջանից ներկրված 17 տոննա լոլիկի խմբաքանակի մեջ
12/02/2021 12:50
Մոսկվայի, Մոսկովյան և Տուլսկի մարզերի հարցերով «Ռոսսելխոզնադզորի» վարչությունն Ադրբեջանից Մերձմոսկվա մատակարարված լոլիկի խմբաքանակում համավամերիկյան ցեց է հայտնաբերել: Այս մասին հայտնել է գերատեսչության մամուլի ծառայությունը:
««Ֆուդ Լոգիստիկ» ընկերության ֆիտոսանիտարական վերահսկման անցակետում ստուգման ժամանակ 17.1 տոննա կշռող լոլիկի (ծագման երկիրը Ադրբեջան) խմբաքանակի մեջ Եվրասիական տնտեսական միության տարածքում կարանտինային համարվող վնասատու օրգանիզմ է հայտնաբերվել, մասնավորապես՝  հարավամերիկյան ցեց (Tuta absoluta (Povolny)»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ կարանտինային օրգանիզմի կենսունակ վիճակում առկայությունը հաստատվել է լաբորատոր փորձաքննությամբ: «Ռոսսելխոզնադզորի» վարչության կողմից բեռի տերը ծանուցվել է կարանտինային արտադրանքի նկատմամբ միջոցներ ձեռնարկելու մասին: Սեփականատերը որոշում է կայացրել ախտահանում իրականացնել:

Россельхознадзор в Подмосковье обнаружил томатную моль в партии помидоров весом 17 тонн из Азербайджана
Управление Федеральной службы по ветеринарному и фитосанитарному надзору (Россельхознадзор) по Москве, Московской и Тульской областям обнаружило южноамериканскую томатную моль в партии помидоров, поступившей в Подмосковье из Азербайджана. Об этом сообщила пресс-служба надзорного ведомства.
«На фитосанитарном контрольном посту ООО «Фуд Логистик» в ходе карантинного фитосанитарного контроля при досмотре партии томатов свежих (происхождением Республика Азербайджан) весом 17,1 тонн был выявлен карантинный вредный организм, отсутствующий на территории Евразийского экономического союза, а именно южноамериканская томатная моль (Tuta absoluta (Povolny)», - говорится в сообщении.
Отмечается, что наличие карантинного объекта в жизнеспособном состоянии подтверждено лабораторной экспертизой, проведенной специалистами Всероссийского центра карантина растений (ФГБУ «ВНИИКР»). Управлением Россельхознадзора владельцу груза было выдано уведомление о принятии мер в отношении зараженной подкарантинной продукции. Собственником было принято решение об обеззараживании.