Ռուս խաղաղապահները շարունակում են օժանդակել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կողմերին քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վերականգնման գործում
12/02/2021 10:21
Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին թվագրված եռակողմ հայտարարության իրականացման շրջանակներում ռուս խաղաղապահները շարունակում են օժանդակել Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության պետական մարմիններին քաղաքացիական ենթակառուցվածքները վերականգնելու հարցում՝ տուժած շրջանների բնակչությանը բնականոն կյանքի համար պայմաններ ստեղծելու նպատակով;
Ադրբեջանական կողմի խնդրանքով ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողներն ապահովել են Ադրբեջանի Հանրապետության տրանսպորտային միջոցների երկու ավտոշարասյունի Լեռնային Ղարաբաղի տարածքով տեղաշարժի անվտանգությունը: Ավելի քան 60 բեռնատար Ռուսաստանի զինված անձնակազմի ուղեկցությամբ, շինանյութեր է մատակարարել Շուշի բնակավայրի ենթակառուցվածքները վերականգնելու համար:
Ռուսական խաղաղապահ զորակազմը կշարունակի նպաստել եռակողմ համաձայնագրի խստորեն իրականացմանը և տարածաշրջանում խաղաղ կյանքի վերականգնմանը:

Российские миротворцы продолжают оказывать содействие сторонам нагорно-карабахского конфликта в восстановлении гражданской инфраструктуры
В рамках реализации трехстороннего заявления лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года российские миротворцы продолжают оказывать содействие государственным органам Азербайджанской Республики и Республики Армения в восстановлении гражданской инфраструктуры и создания условий для нормальной жизнедеятельности населения пострадавших районов.
По просьбе азербайджанской стороны военнослужащие российского миротворческого контингента обеспечили безопасность движения по территории Нагорного Карабаха двух колонн автомобильной техники Азербайджанской Республики. Более 60 грузовых автомобилей в сопровождении российских военнослужащих доставили строительные материалы для восстановления инфраструктуры н.п. Шуша.
Российский миротворческий контингент и в дальнейшем будет способствовать неукоснительному выполнению трехстороннего соглашения и восстановлению мирной жизни в регионе.