Զելենսկին շփոթել է Չինաստանը Նեպալի հետ
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին շնորհավորել է Չինաստանի ժողովրդին Չինաստանի Նոր տարվա կապակցությամբ, համապատասխան գրառումը Twitter-ի իր էջում նա ուղեկցել է Նեպալի մայրաքաղաք Կատմանդուի Դուրբարի հրապարակի պատկերով:
«Բոլոր ուկրաինացիների անունից և իմ անունից շնորհավորում եմ Չինաստանի ղեկավար Պատվավոր Սի Ցզինպինին և Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին գարնան տոնի առթիվ», - գրել է Ուկրաինայի ղեկավարը սոցցանցում:
Նա նաև հավելել է, որ Ուկրաինայի և Չինաստանի միջև փոխշահավետ համագործակցությունն էլ ավելի կզարգանա:
Երբ սոցցանցի օգտատերերը ուշադրություն են հրավիրել պետության ղեկավարի սխալի վրա, գրառումը ջնջվել է, որից հետո Զելենսկու Twitter-ում հայտնվել է շնորհավորանքի նույն տեքստը, բայց առանց նկարազարդման:

Зеленский перепутал Китай с Непалом
Президент Украины Владимир Зеленский поздравил жителей КНР с Китайским Новым годом, соответствующий пост на своей странице в Twitter он сопроводил изображением площади Дурбар в столице Непала Катманду.
«От всех украинцев и от себя лично поздравляю лидера Китая достопочтенного Си Цзиньпина и дружественный народ Китая с Праздником весны», — написал в соцсети украинский лидер.
Он также добавил, что взаимовыгодное сотрудничество Украины и Китая будет развиваться и дальше.
Когда на ошибку главы государства обратили внимание пользователи соцсети, пост удалили, после чего в Twitter Зеленского появился тот же текст поздравления, но уже без иллюстрации.