Ղրիմում Թուրքիային խորհուրդ են տվել հրաժարվել Ռուսաստանի տարածքի մասին երազանքներից
Անկարան պետք է հրաժարվի Ռուսաստանի տարածքի մասին երազանքներից, որր, ըստ թուրքական լրատվամիջոցների, պետք է Թուրքիայի մասը դառնա 2050 թվականին: Նման կարծիք է հայտնել է Ղրիմի խորհրդարանի ժողովրդական դիվանագիտության և ազգամիջյան հարաբերությունների կոմիտեի նախագահ Յուրի Գեմպելը, հայտնում է РИА Новости-ն:
Ըստ նրա՝ «կարելի է խնդիրների բախվել նման անչափ ախորժակների պատճառով»:
Կոմիտեի ղեկավարը նշել է, որ թուրքական կողմի պնդումները անհեթեթ են թվում: Նա նաև հիշել է, որ այն ժամանակ, երբ Ղրիմը Ղրիմի մաս էր կազմում, Թուրքիան ակտիվորեն ներմուծում էր թերակղզում իր քարոզչությունը:
«Հիմա Ղրիմը Ռուսաստանի իրավական մասն է: Ռուսաստանը Ուկրաինա չէ, կուլիսային նման խաղերը նրա հետ չեն անցնի», - ընդգծել է Գեմպելը:

В Крыму посоветовали Турции оставить мечты о российской территории
Анкаре стоит оставить мечты о российской территории, которые, по мнению турецких СМИ, должны к 2050 году стать частью Турции. Такое мнение выразил глава комитета крымского парламента по народной дипломатии и межнациональным отношениям Юрий Гемпель, передает РИА «Новости».
По его словам, «можно и надорваться из-за таких непомерных аппетитов».
Глава комитете отметил, что претензии турецкой стороны выглядят нелепо. Он также напомнил, что в те времена, когда Крым был в составе Крыма, Турция активно внедряла на полуострове свою пропаганду.
«Теперь Крым – это законная часть России. Россия – это не Украина, с ней подобные закулисные игры не пройдут», — подчеркнул Гемпель.