Բայդենը խնդրում է Կոնգրեսին խստացնել զենքի վաճառքի կանոնները
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը կոչ է արել Կոնգրեսին խստացնել զենքի վաճառքի պայանները: Այս մասին երկուշաբթի՝ փետրվարի 15-ին, հաղորդել է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը:
«Այսօր ես Կոնգրեսին դիմում եմ բարեփոխել զենքի մասին օրենքները, ներառյալ զենք վաճառելիս ինքնության ստուգում պահանջելը, հարձակողական զենքի և մեծ ծավալներով խանութների արգելելքի սահմանումը, ինչպես նաև զենքի արտադրողների համար պատասխանատվությունից խուսափելու հնարավորությունից զրկումը», - ասել է Բայդեն:
Նախագահը դիմել է Կոնգրեսին Ֆլորիդայի ողբերգության երրորդ տարելիցի կապակցությամբ: Ֆլորիդայի Պարկլենդ քաղաքում գտնվող դպրոցներից մեկում հրաձգություն էր տեղի ունեցել, որի հետևանքով զոհվել էր 17 մարդ:

Байден просит Конгресс ужесточить правила продажи оружия
Президент США Джо Байден призвал Конгресс ужесточить условия продажи оружия. Об этом сообщает пресс-служба Белого дома в понедельник, 15 февраля.
«Сегодня я обращаюсь к Конгрессу с призывом провести реформу законов об оружии, основанных на здравом смысле, в том числе включающих в себя требование проверки личности при продаже оружия, запрет на штурмовое оружие и магазины большой емкости, а также исключения возможности избегать ответственности для производителей оружия, которые сознательно распространяют его на улицах», - сказал Байден.
Президент обратился к Конгрессу в третью годовщину трагедии во Флориде. В школе города Паркленд, штат Флорида, произошла стрельба, погибли 17 человек.