ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարն ակնկալում է ամրապնդել համագործակցությունը ԱՀԿ-ի հետ
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը, շնորհավորելով Նիգերիայի ներկայացուցիչ Նգոզի Օկոնջո-Իվեալային Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գլխավոր տնօրեն նշանակվելու կապակցությամբ, հայտարարել է, որ ակնկալում է ամրապնդել համագործակցությունը երկու կազմակերպությունների միջև:
«Շնորհավորում եմ Նգոզի Օկոնջո-Իվեալային ԱՀԿ գլխավոր տնօրենի պաշտոնում՝ որպես առաջին կին և առաջին աֆրիկացի կին [ղեկավարելու կազմակերպությունը],պատմական նշանակման կապակցությամբ: Ես անհամբեր սպասում եմ ՄԱԿ-ի և ԱՀԿ-ի միջև գործընկերության ամրապնդմանը, հատկապես նման իրավիճակում, երբ աշխարհը կրիտիկական ժամանակներ է ապրում»,- գրել է նա Twitter-ում:
Նիգերիայի ֆինանսների նախկին նախարար Նգոզի Օկոնջո-Իվեալան մարտի 1-ից կստանձնի ԱՀԿ գլխավոր տնօրենի պաշտոնը: Այս որոշումը կայացվել է երկուշաբթի՝ ԱՀԿ Գերագույն խորհրդի Ժնևում կայացած արտահերթ նիստում: Գլխավոր տնօրենի պաշտոնը թափուր է մնացել անցյալ տարվա օգոստոսի 31-ից:

Генсек ООН ожидает укрепления сотрудничества с ВТО
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш в поздравлении представительницы Нигерии Нгози Оконджо-Ивеала с назначением на должность генерального директора Всемирной торговой организации (ВТО) отметил, что ожидает укрепления сотрудничества между двумя организациями.
«Поздравления Нгози Оконджо-Ивеала с ее историческим назначением на должность генерального директора ВТО, первой женщины и первой представительницы Африки [во главе организации]. С нетерпением жду укрепления партнерства между ООН и ВТО, особенно в такой критический момент для всего мира», - написал он в Twitter.
Бывший министр финансов Нигерии Нгози Оконджо-Ивеала 1 марта вступит в должность генерального директора ВТО. Такое решение принял в понедельник консенсусом на своем специальном заседании в Женеве Генеральный совет ВТО.
Пост гендиректора оставался вакантным с 31 августа прошлого года, когда его покинул до истечения срока полномочий прежний глава организации Роберту Азеведу.