Ֆրանսիայում հայտարարել են՝ լայնամասշտաբ կիբերհարձակման հետևում, հավանաբար, կանգնած են ռուսաստանցի հաքերները
16/02/2021 17:35
Ֆրանսիայում մի շարք ընկերությունների և պետական գործակալությունների դեմ լայնածավալ կիբերհարձակման հետևում, հավանաբար, կանգնած են ռուսաստանցի հաքերները: Այս մասին հայտնում է Le Figaro-ն՝ հղում անելով Տեղեկատվական համակարգերի անվտանգության ազգային գործակալությանը (Anssi):
Մենք խոսում ենք կիբերհարձակումների մասին, որոնք տեղի են ունեցել 2017-2020թթ. Centreon ընկերության ծրագրակազմի միջոցով, որի հաճախորդների թվում են խոշոր բիզնեսը (Airbus, Air Fance, Bolloré, EDF, Orange) և Արդարադատության նախարարությունը:
«Anssi-ի կողմից հայտնաբերված փոխզիջման առաջին դեպքերը սկիզբ են առել 2017-ի վերջին և շարունակվել մինչև 2020 թվականը», - բացատրել է գործակալությունը:
Հարձակումը մի շարք ընդհանրություններ ունի Sandworm խմբի նախորդ արշավների հետ, որը ենթադրվում է, որ կապված է ռուս զինվորականների հետ: Միևնույն ժամանակ, գործակալությունը ուղղակիորեն չի մեղադրում Ռուսաստանին՝ կենտրոնանալով բացառապես միջադեպի տեխնիկական ասպեկտների վրա:
Իր սկզբունքով՝ կիբերհարձակումը նման է ԱՄՆ-ում հարձակմանը, որը տեղի է ունեցել Solar Winds ծրագրակազմի միջոցով, և, ի դեպ, անդրադարձել է պետական մարմինների վրա:

Во Франции заявили о масштабной кибератаке
За масштабной кибератакой на ряд компаний и правительственных учреждений Франции вероятно стоят российские хакеры. Об этом со ссылкой на Национальное агентство безопасности информационных систем (Anssi) сообщает Le Figaro во вторник, 16 февраля.
Речь идет о кибератаках, произошедших в 2017-2020 годах через программное обеспечение компании Centreon, среди клиентов которой - большой бизнес (Airbus, Air Fance, Bolloré, EDF, Orange) и Министерство юстиции.
«Первые случаи компрометации, обнаруженные Anssi, датируются концом 2017 года и продолжались до 2020 года», - пояснили в агентстве.
Атака имеет ряд общих черт с предыдущими кампаниями группы Sandworm, которую считают связанной с российскими военными. При этом агентство напрямую не обвиняют Россию, фокусируясь исключительно на технических аспектах инцидента.
По своему принципу кибератака похожа на атаку в США, которая произошла через программное обеспечение Solar Winds и задела, в том числе, госучреждения.