ՌԴ ԱԴԾ. Ահաբեկչություններ նախապատրաստող իսլամիստ 19 ծայրահեղական է ձերբակալվել
ԱԴԾ-ն ձերբակալել է իսլամիստ 19 ծայրահեղականի Ռուսաստանի չորս մարզերում, որոնք ահաբեկչություններ էին ծրագրում Հյուսիսային Կովկասում: Այս մասին հայտնում է ТАСС-ը՝ հղում անելով ԱԴԾ հասարակայնության հետ կապերի կենտրոնին:
Հաղորդագրության համաձայն՝ ձերբակալվածները պատկանում են միջազգային իսլամիստական «Աթ-Թաքֆիր վալ-Հիջրա» կազմակերպությանը, որը արգելված է Ռուսաստանում:
«Փետրվարին 19 արմատական են բերման ենթարվել Կարաչա-Չերկես հանրապետությունում, Ղրիմի Հանրապետությունում, Կրասնոդարի երկրամասում և Ռոստովի մարզում, որոնք բացի գաղափարախոսությունը խթանելուց և նոր համախոհներ հավաքագրելուց, նախատեսում էին դիվերսիաներ և ահաբեկչական գործողություններ կատարել Հյուսիսային Կովկասում», - ասված է հայտարարության մեջ:

ФСБ: задержаны 19 исламских экстремистов, планировавших теракты
ФСБ задержала в четырех российских регионах 19 исламских экстремистов, которые планировали теракты на Северном Кавказе. Об этом сообщает ТАСС, ссылаясь Центр общественных связей ФСБ.
Согласно сообщению, задержанные принадлежат к запрещенной в России международной исламистской организации «Ат-Такфир валь-Хиджра» (организация запрещена в России).
«В феврале в Карачаево-Черкесской Республике, Республике Крым, Краснодарском крае и Ростовской области задержаны 19 радикалов, которые, помимо пропаганды идеологии и вербовки новых сторонников, планировали совершение диверсионно-террористических актов на территории Северного Кавказа», — говорится в сообщении.