Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում հայտարարել են ԱՄՆ զսպման քաղաքականությանն անցնելու հավանականության մասին
Ռուսաստանի ԱԳ փոխնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը РИА Новости-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Մոսկվան կարող է անցնել ԱՄՆ ակտիվ զսպման քաղաքականությանը, եթե ամերիկյան կողմը չհրաժարվի Ռուսաստանի վրա իր ճնշումներից:
«Եթե ԱՄՆ քաղաքականությունը մնա նույնը, եթե այն պահպանի այդ ճնշումը որպես հիմնական տարր, դա նշանակում է, որ մեր կողմը հետապնդելու է ԱՄՆ-ի ակտիվ զսպման քաղաքականություն բոլոր ուղղություններով», - ասել է Ռյաբկովը:
Նա նաև նշել է, որ այս քաղաքականությունը կարող է ներառել պատժամիջոցներին և Ռուսաստանում ներքին գործընթացների վրա ազդելու ամերիկյան փորձերին հակազդեցություն:
Բացի այդ, այս դեպքում Ռուսաստանը համաշխարհային հանրությանը կհասցնի այն միտքին, որ «բազմաբևեռ աշխարհն աբստրակցիա չէ, որ կա այլընտրանք ամերիկյան դիկտատին, այն է՝ միջազգային հանրությունում առողջ ուժերի համախմբման քաղաքականությունն ընդդեմ ամերիկյան արտաքին քաղաքականության և տեղեկատվական ագրեսիայի»:

В МИД России заявили о возможности перехода к политике сдерживания США
Замминистра иностранных дел России Сергей Рябков в интервью РИА Новости заявил, что Москва может перейти к политике активного сдерживания США, если американская сторона не откажется от давления на Россию.
«Если политика США останется прежней, если она будет сохранять в качестве ключевого элемента этот нажим и прессинг, значит, с нашей стороны будет проводиться политика активного сдерживания США по всем направлениям», — сказал Рябков.
Также он отметил, что эта политика может включать в себя противодействие санкциям и американским попыткам влиять на внутренние процессы в России.
Кроме того, Россия в этом случае будет доводить до мирового сообщества идею, что «многополярный мир — это не абстракция, что есть альтернатива американскому диктату, политика консолидации здравых сил в международном сообществе на противостояние американской внешнеполитической и информационной агрессии».