Իսպանիայում ավելի քան 60 մարդ է վիրավորվել դատապարտված ռեփերին աջակցելու ցույցերի ընթացքում
Առնվազն 63 մարդ է վիրավորվել չորեքշաբթի Մադրիդում և Կատալոնիայում ռեփեր Պաբլո Ասելի ձերբակալության դեմ բողոքի ցույցերի ժամանակ, որը դատապարտվել էր ահաբեկչությունը փառաբանելու և թագը վիրավորելու համար: Այս մասին հինգշաբթի Twitter-ում հաղորդել են տեղական բժշկական ծառայությունները:
Իսպանիայի մայրաքաղաքի Պուերտա դել Սոլ կենտրոնական հրապարակում սկսվել է կատարողին աջակցող ցույցը, որը վերաճել է ոստիկանության և ցուցարարների միջև բախումների: Ինչպես նշված է Մադրիդի բժշկական օգնության ծառայությունում, 55 մարդ վիրավորվել է, որոնցից 35-ը ոստիկանության աշխատակիցներ են: Եվս ութ մարդ վիրավորվել է Կատալոնիայում տեղի ունեցած անկարգությունների ժամանակ:
Չորեքշաբթի երեկոյան Իսպանիայի տարբեր քաղաքներում, այդ թվում՝ թագավորության մայրաքաղաքում, ցույցեր են անցկացվել ի պաշտպանություն ձերբակալված ռեփերի: Ցույցերի ընթացքում ագրեսիվ ցուցարարների խմբերը տարբեր առարկաներ են նետել ոստիկանության ուղղությամբ, հրկիզել աղբի տարաներ, բարիկադներ տեղադրել, վնասել քաղաքի գույքը:
Արդյունքում ոստիկանությունն ուժ է կիրառել ցուցարարների նկատմամբ: Ընդհանուր առմամբ, Իսպանիայում ձերբակալվել է մոտ հիսուն մարդ:

В Испании более 60 человек пострадали в ходе акций в поддержку осужденного рэпера
По меньшей мере 63 человека пострадали в среду в Мадриде и Каталонии в ходе акций протеста против ареста рэпера Пабло Аселя, осужденного за прославление терроризма и оскорбление короны. Об этом сообщили в четверг в Twitter местные медицинские службы.
Демонстрация в поддержку исполнителя началась на центральной площади испанской столицы Пуэрта-дель-Соль и переросла в столкновения полицейских с участниками акции. Как уточнили в службе медицинской помощи Мадрида, в результате пострадали 55 человек, из которых 35 - это сотрудники полиции. Еще восемь человек пострадали в ходе беспорядков в Каталонии.
Митинги в поддержку арестованного рэпера прошли в среду вечером в разных городах Испании, в том числе в столице королевства.
В ходе манифестаций группы агрессивно настроенных участников протестов бросали в полицейских различные предметы, поджигали мусорные контейнеры, сооружали баррикады, наносили ущерб городскому имуществу. В результате полицейские применяли силу против манифестантов. В общей сложности в Испании были задержаны около полусотни человек.