ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը նշել է ԱՄՆ-ում անոմալ սառնամանիքների պատճառը
Ամերիկյան մի շարք նահանգներում ջերմաստիճանի կտրուկ անկումը գլոբալ տաքացման հետևանք է, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը:
«Միջինում ջերմաստիճանը բարձրանում է, շատ արագ է բարձրանում: Այս ամենը (անոմալ եղանակ՝ խմբ.) հիմնականում կլիմայի փոփոխության պատճառ է», - նշել է Գուտերեշը:
Միևնույն ժամանակ, գլխավոր քարտուղարը բացատրել է, որ կտրուկ սառեցումը չի հերքում գլոբալ տաքացումը, քանի որ «բոլոր կտրուկ տատանումները, նույնիսկ եթե որոշ դեպքերում դրանք ուղղված են ջերմաստիճանի իջեցմանը, կլիմայի փոփոխության հետևանքով առաջացած գլոբալ անհավասարակշռության արդյունք են»:

Генсек ООН указал причину аномальных морозов в США
Резкое снижение температуры в ряде американских штатов является результатом глобального потепления, заявил генсек ООН Антониу Гутерриш на пресс-конференции.
«В среднем температура растет, она растет слишком быстро. <...> Все это (аномальная погода - ред.) по большей части является результатом изменения климата», - отметил Гутерриш.
При этом генсек объяснил, что резкое похолодание не опровергает глобальное потепление, поскольку «все резкие колебания, даже если они в некоторых случаях в сторону снижения температуры, являются результатом глобального нарушения равновесия, вызванного изменением климата».