Սոցցանցի օգտատիրոջը սպառնում է 15 տարվա ազատազրկում Չեխիայի իշխանություններին սպառնալու համար
Չեխիայում ահաբեկչություն կազմակերպելու սպառնալիքի վերաբերյալ գործ է հարուցվել սոցիալական ցանցում կառավարության անդամներին սպանել սպառնացող տղամարդու դեմ, այս մասին հայտնել է ТАСС գործակալությունը՝ հղում անելով հանրապետության իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչ Յարոսլավ Իբեգեին:
«2021 թ. փետրվարի 16-ին կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի ազգային կենտրոնի դատաբժշկական փորձագետները քրեական գործ են հարուցել մի տղամարդու նկատմամբ, որը 2021 թ. փետրվարի 11-ին և 12-ին հաղորդագրություններ էր տեղադրում ВКонтакте» սոցիալական ցանցում՝ սպառնալով ֆիզիկապես վերացնել Չեխիայի կառավարության անդամներին: Նա իր սպառնալիքներն ուղեկցում էր բռնության տեսարանների լուսանկարներով», - հայտնել են ոստիկանությունից:
Նշվում է, որ չարագործն իրեն մեղավոր է ճանաչել և ցուցմունք տվել գործով:
Իբեգեյի խոսքով՝ տղամարդը ազատության մեջ է: Եթե մեղքը հաստատվի, նրան սպառնում է 5-ից 15 տարի ազատազրկում:

Пользователю Сети грозит до 15 лет тюрьмы за угрозы властям Чехии
В Чехии возбуждено дело об угрозе организации теракта в отношении мужчины, который в соцсети грозился убить членов правительства. Об этом в пятницу, 19 февраля, сообщило агентство ТАСС со ссылкой на представителя правоохранительных органов республики Ярослава Ибегея.
«Криминалисты из Национального центра борьбы с организованной преступностью 16 февраля 2021 года возбудили уголовное преследование мужчины, который 11 и 12 февраля 2021 года в социальной сети ВКонтакте разместил посты с угрозами физической ликвидации членов правительства Чехии. Свои угрозы он сопроводил фотографиями со сценами насилия», - сообщили в полиции.
Отмечается, что злоумышленник признал вину и дал показания по делу. Так, он объяснил следователям, что своим сообщением добивался того, чтобы правительство не продлевало карантин, срок которого истекал 14 февраля, до конца этого месяца.
По словам Ибегея, мужчина находится на свободе. В случае подтверждения вины ему грозит от пяти до 15 лет тюрьмы.