ԱՄՆ-ում կորոնավիրուսի զոհերի թիվը գերազանցել է երեք պատերազմների ընթացքում երկրի կորուստները
ԱՄՆ-ում կորոնավիրուսի զոհերի թիվը մոտեցել է 500 հազարի, ընդհանուր մահացել է 498,9 հազար վարակակիր, հայտնում են Ջոն Հոփքինսի համալսարանից:
Ինչպես նշում է «The New York Times»-ը, դա ավելին է, քան երկիրը կորցրել է Առաջին և Երկրորդ համաշխարհային պատերազմների, ինչպես նաև Վիետնամի պատերազմի ընթացքում:
Ըստ ԱՄՆ վետերանների գործերի դեպարտամենտի՝ 53.4 հազար ամերիկացի է զոհվել Առաջին համաշխարհային պատերազմում մղված մարտերի ընթացքում, այլ պատճառներից մահացել են՝ 63.1 հազար: Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ընթացքում 291.5 հազարն է զոհվել մարտերում, ոչ մարտերի ընթացքում՝ 113.8 հազարը: 47,4 հազարն էլ զոհվել է Վիետնամի պատերազմի ընթացքում, 10,8 հազարը զոհվել է մարտերից դուրս:
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը և փոխնախագահ Քամալա Հարիսը մեկ րոպե լռությամբ կհարգեն կորոնավիրուսից մահացածների հիշատակը:

В США число жертв коронавируса превысило потери страны в трех войнах
В США число жертв коронавируса приблизилось к 500 тыс. - 498,9 тыс. человек с коронавирусом, следует из данных Университета Джонса Хопкинса. Как отметила газета The New York Times, это больше, чем страна потеряла во время Первой и Второй мировой войны, а также войны во Вьетнаме.
По данным Министерства по делам ветеранов США, во время сражений в Первой мировой погибли 53,4 тыс.американцев, смерти по прочим причинам - 63,1 тыс. Во время Второй мировой войны в боях погибли 291,5 тыс., не в ходе боев - 113,8 тыс. Во время войны во Вьетнаме умерли 47,4 тыс., вне боевых действий - 10,8 тыс.
Президент США Джо Байден и вице-президент Камала Харрис проведут церемонию минуты молчания в память о скончавшихся от коронавируса.