Հայաստանի ատոմային ոլորտը 55 տարեկան է
2021թ․ Հայաստանը կնշի ատոմային ոլորտի 55-ամյակը․ 55 տարի առաջ՝ 1966 թ-ին, ԽՍՀՄ Նախարարների խորհուրդը որոշում կայացրեց կառուցել Կովկասում առաջին ատոմակայանը՝ Հայկական ԱԷԿ-ը:
Հենց այս իրադարձությունն էլ դարձավ երկրի հարուստ ատոմային պատմության սկիզբը. ոլորտի մասնագետները ապահովում են Հայաստանը մատչելի և էկոլոգիապես մաքուր էներգիայով, զարգացնում գիտությունն ու ժամանակակից տեխնոլոգիաները՝ մարդկանց կյանքի որակը բարելավելու համար:
«Դժվար է գերագնահատել ատոմային ոլորտի դերը Հայաստանի համար: Անկասկած, առաջատարը Հայկական ԱԷԿ-ն է, որը տալիս է երկրի ամբողջ էլեկտրաէներգիայի մեկ երրորդից ավելին և ապահովում է մեր էներգետիկ անվտանգությունն ու անկախությունը: Բայց այսօր ես ուզում եմ նշել նաև միջուկային տեխնոլոգիաների օգտագործման աճը բժշկության և գիտության մեջ: Ատոմային փորձագիտության առկայությունը երկրում նույնպես նպաստում է ժամանակակից տեխնոլոգիաների զարգացմանը, ավելի բարձր մակարդակի վրա է հասցնում անձնակազմի վերապատրաստումը: Մեր երկրում միջուկային արդյունաբերությունը զարգացել է բազմաթիվ գիտական ​​կազմակերպությունների և ոլորտային ձեռնարկությունների աշխատանքի շնորհիվ: Դրանք են՝ Էներգետիկայի գիտահետազոտական ինստիտուտը, ՀՀ կառավարությանն առընթեր միջուկային անվտանգության կարգավորման պետական ​​կոմիտեն, ԱԷԿ-ի շահագործման հայկական հետազոտական ​​ինստիտուտը, Միջուկային բժշկության եվրոպական կենտրոնը, Ռադիոիզոտոպների արտադրության կենտրոնը, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանը և այլ գիտական ​​կենտրոններ և հաստատություններ», - ասաց Հայաստանի Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
«Ուզում եմ իմ երախտագիտությունը հայտնել վետերաններին, ովքեր զրոյից ստեղծեցին և հաջողությամբ զարգացրին Հայաստանում ատոմային ոլորտն, ու երիտասարդ սերնդի մասնագետներին, ովքեր դարձել են արժանի հետնորդներ ու նպաստում են ճյուղի հետագա զարգացմանը»:
Հայաստանի ատոմային ոլորտի զարգացումը պատմականորեն ընթանում է ռուսաստանյան գործընկերների հետ համագորխակցությամբ։ Ոլորտի զարգացման համար նման գործընկերային հարաբերությունների մեծ կարևորությունն ընդգծեց «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը․
«Հայաստանի էներգետիկայի զարգացման ծրագրով ատոմային բաղադրիչին գերիշխող դեր է հատկացվում, ինչի կապակցությամբ «Ռոսատոմ» Պետկորպորացիայի կառուցվածքում գործող Ռուսաստանի Դաշնության առաջատար իստիտուտների և ձեռնարկությունների հետ համագործակցությունը ստանում է երկարաժամկետ բնույթ։ Ռեակտորների նորագույն տեսակների նախագծման հարցում ռուսաստանյան ինստիտուտների հսկայական փորձը և լուրջ մշակումները օգտակար կլինեն միջուկային էներգիայի օգտագործման նոր ժամանակակից օբյեկտի կառուցմամբ ՀԱԷԿ-ին փոխարինելու մեր նպատակների իրագործման հենց սկզբնական փուլից»։
Հոբելյանական տարում կարևոր է նշել, որ Հայկական ԱԷԿ-ի կառուցումն ու շահագործումը նպաստել են ոչ միայն երկրի տնտեսության զարգացմանը, այլև ներդրում են ունեցել համաշխարհային ատոմային արդյունաբերության մեջ:
«Սա առաջին ատոմակայանն էր բարձր սեյսմիկությամբ շրջանների համար։ Բոլոր մշակումներն ու նոր մոտեցումները հետագայում ընդգրկվել են ԱԷԿ-ի կառուցման նորմերում և ակտիվորեն օգտագործվում են մինչ այժմ, մասնավորապես, այնպիսի սեյսմավտանգ շրջաններում, ինչպիսիք են Իրանը, Հնդկաստանը և Բանգլադեշը: Այժմ մեր երկրի ատոմային ոլորտն ապրում է նոր, իր պատմության մեջ չափազանց կարևոր փուլ. «Ռոսատոմ»-ի հետ համատեղ աշխատանքներ են տարվում կայանի արդիականացման ուղղությամբ։ Հայկական ԱԷԿ-ը նոր կյանք կստանա՝ անվտանգության ավելի բարձր մակարդակով դրա շահագործումը կերկարաձգվի մինչև 2026 թվականը, իսկ հեռանկարում նաև մինչև 2036՝ դա անկասկած լավագույն նվերն է հոբելյանի առթիվ», - նշել է Հայաստանի ատոմային ոլորտի ստեղծման մասնակից, Հայկական ԱԷԿ-ի տնօրենի խորհրդական, Գերա Սևիկյանը։
Այսօր միջուկային տեխնոլոգիաների զարգացումը խթանում է կայուն զարգացումը և գիտատական հետազոտությունը: Կուտակված նյութական, տեխնիկական ու գիտական ​​բազայի շնորհիվ զարգանում են ատոմի օգտագործման նոր ուղղությունները:
«Ամբողջ աշխարհում միջուկային տեխնոլոգիաներն օգտագործվում են ի շահ մարդկանց. օգնում են լուծել առողջապահական և մաքուր ջրի հասանելիության խնդիրները, խթանում են նոր թվային արտադրանքի զարգացմանը և տիեզերական հետազոտությանը, ինչպես նաև օգնում են պայքարել կլիմայի փոփոխության դեմ: Օրինակ՝ Հայաստանում վերջին տարիներին միջուկային բժշկությունը թափ է հավաքում. սկսվել է իզոտոպների արտադրությունը, առաջին անգամ իրականացվել է պոզիտրոնա-էմիսիոն տոմոգրաֆիան, և բացվել է Միջուկային բժշկության եվրոպական կենտրոնը: Այժմ Հայաստանի բնակիչները կարող են օգնություն ստանալ ոչ միայն այլ երկրներում, այլ հենց Հայաստանում։ Իր հերթին, հայկական ԱԷԿ-ը մաքուր էներգիայի կայուն մատակարար է, և արդյունաբերության զարգացումը կօգնի նվազեցնել ածխաթթու գազի արտանետումները մթնոլորտ և Հայաստանը դարձնել առաջատար այս ցուցանիշով», - ասաց Հայաստանում ՄԱԿ-ի էներգետիկայի փորձագետ Արա Մարջանյանը:
Ատոմային ոլորտը նաև երկրին հնարավորություն է տվել ձևավորել սեփական ճյուղային գիտական կլաստեր։ Հայկական ԱԷԿ-ում, ճյուղային կազմակերպություններում ու հարակից ձեռնարկություններում աշխատում են հազարավոր մարդիկ: Տարեցտարի աճում է նաև բարձր որակավորում ունեցող կադրերի պահանջարկը, իսկ արդիականացման և հեռանկարում նոր ԱԷԿ-ի կառուցման հետ կապված կպահանջվեն մեծ թվով երիտասարդ մասնագետներ, որոնք կկարողանան ապահովել երկրի ատոմային օբյեկտների անվտանգությունը:
«Երբ ես ավարտեցի դպրոցը, արդեն վստահ էի, որ արժե իմ կրթությունը շարունակել տեխնիկական ուղղությամբ։ Հայրս ինժեներ է, և ունեմ հարազատներ, որոնք սերտորեն կապված են ատոմային ոլորտի հետ։ Այդ պատճառով վաղ մանկությունից բազմիցս եղել եմ Մեծամորում և միշտ անհամբերությամբ եմ սպասել մեր ատոմակայանի հսկայական սառեցնող հովացման աշտարակները տեսնելու հնարավորությանը», - ասում է ՀԱԷԿ-ի շահագործման հայկական գիտահետազոտական ինստիտուտի («Հայատոմ» ԳՀԻ ՓԲԸ) ինժեներ Արաքս Մարգարյանը։
«Հիմա էլ ինժեներ եմ աշխատում և շատ ուրախ եմ, որ էներգետիկայի ոլորտի առաջատար կազմակերպություններից մեկի աշխատակից եմ։ Ղեկավարությունը և ավագ գործընկերները կիսում են իրենց փորձն ու սովորեցնում են գործնականում կիրառել բուհում ձեռք բերված տեսական գիտելիքները: Իմ աշխատանքը համարում եմ շատ հետաքրքիր ու հեռանկարային։ Ես ուրախ եմ, որ ընտրել եմ հենց այդ ուղղությունը, չէ որ ատոմային ոլորտը միշտ պահանջված կլինի, և առանց դրա ժամանակակից աշխարհում գոյություն ունենալն արդեն ուղղակի անհնար է պատկերացնել»։

Атомной отрасли Армении – 55
В 2021 году Армения отметит 55-летие атомной отрасли. 55 лет назад – в 1966 году Советом Министров СССР было принято решение о строительстве первой атомной электростанции на Кавказе – Армянской АЭС.
Это событие и стало началом богатой атомной истории страны: специалисты отрасли обеспечивают Армению дешевой, экологически чистой энергией, развивают науку и современные технологии для улучшения качества жизни людей.
«Роль атомной отрасли для Армении трудно переоценить. Несомненно, флагманом является Армянская АЭС, которая дает более трети всей электроэнергии в стране и обеспечивает нашу энергетическую безопасность и независимость. Но сегодня я также хочу отметить увеличение использования ядерных технологий в медицине и науке. Наличие атомной экспертизы в стране также способствует развитию современных технологий, выводит подготовку кадров на более высокий уровень. У нас в стране атомная отрасль получила развитие благодаря работе многих научных организаций и отраслевых предприятий. Это - Научно-исследовательский институт энергетики, Государственный комитет по регулированию ядерной безопасности при Правительстве Армении, Армянский научно-исследовательский институт эксплуатации АЭС, Европейский центр ядерной медицины и Центр производства радиоизотопов, Национальный Политехнический университет Армении и другие научные центры и учреждения», - заявил министр территориального управления и инфраструктур Армении Сурен Папикян. «Хочу выразить благодарность ветеранам, которые создали с нуля и успешно развивали в Армении атомную отрасль, и молодому поколению специалистов, которые стали достойными преемниками и способствуют дальнейшему развитию отрасли».
Исторически сложилось, что развитие атомной отрасли в Армении идет в сотрудничестве с российскими коллегами. Большое значение таких партнерских связей для развития отрасли отметил генеральный директор ЗАО «ААЭК» Эдуард Мартиросян:
«Программой развития энергетики Армении атомной составляющей отведена доминирующая роль, в связи с чем, сотрудничество с ведущими институтами, предприятиями Российской Федерации, входящими в структуру Госкорпорации «Росатом», приобретает перманентный долгосрочный характер. Огромный опыт, серьезные наработки профильных российских институтов в проектировании новейших типов реакторов будут полезны уже на начальной стадии реализации наших планов по замещению ААЭС сооружением нового современного объекта использования ядерной энергии».
В юбилейный год важно отметить, что сооружение и эксплуатация Армянской АЭС способствовали не только развитию экономики страны, но также и внесли вклад в мировую атомную отрасль. «Это была первая АЭС для районов с высокой сейсмичностью. Все разработки и новые подходы впоследствии вошли в нормативы строительства АЭС и активно используются, в частности, и в таких сейсмоопасных регионах, как Иран, Индия и Бангладеш. Сейчас же атомная отрасль нашей страны переживает новый, крайне важный этап в своей истории – совместно с Росатомом проводятся работы по модернизации станции. Армянская АЭС получит новую жизнь – эксплуатация ее на более высоком уровне безопасности будет продлена до 2026 года, а в перспективе и до 2036 года – это несомненно лучший подарок к юбилею!», - отметил Гера Севикян, участник зарождения атомной отрасли Армении, советник директора Армянской АЭС.
Сегодня развитие ядерных технологий стимулирует устойчивое развитие и научные исследования. Благодаря наработанной материально-технической и научной базе развиваются новые направления использования атома.
«Во всем мире ядерные технологии используются на благо человека: помогают решить проблемы здравоохранения и доступности чистой воды, способствуют развитию новых цифровых продуктов и освоению космоса, а также помогают в борьбе с изменениями климата. Например, в Армении за последние годы набирает темпы ядерная медицина – началась наработка изотопов, впервые проведена первая позитронно-эмиссионная томография, открылся Европейский Центр ядерной медицины. Теперь жители Армении могут получить помощь на месте, а не только в других странах. В свою очередь, Армянская АЭС – стабильный поставщик чистой энергии – и развитие отрасли помогут снизить выбросы углекислого газа в атмосферу и вывести Армению в лидеры по данному показателю», - заявил эксперт ООН по энергетике в Армении Ара Марджанян.
Атомная отрасль также дала стране возможность сформировать собственный отраслевой научный кластер. На Армянской АЭС, в отраслевых организациях и смежных предприятиях работают тысячи сотрудников. С каждым годом растет и спрос на высококвалифицированные кадры, а в связи с модернизацией и, в перспективе, со строительством новой АЭС потребуется большое количество молодых специалистов, которые смогут обеспечить безопасность атомных объектов страны.
«Когда я окончила школу, я уже была уверена, что мне стоит продолжать свое образование в техническом направлении. Мой отец – инженер, и есть родственники, которые тесно связаны с атомной отраслью. Поэтому с раннего детства я много раз бывала в Мецаморе и всегда с нетерпением ждала возможность увидеть огромные завораживающие градирни нашей атомной станции», - говорит Аракс Маргарян, инженер Армянского научно-исследовательского института эксплуатации АЭС (ЗАО НИИ «АРМАТОМ»). – «И теперь я работаю инженером и очень рада, что являюсь сотрудником одной из ведущих организаций в области энергетики. Руководство и старшие коллеги делятся своим опытом и учат применять на практике полученные в вузе теоретические знания. Считаю свою работу очень интересной и перспективной. Я рада, что выбрала именно это направление, ведь атомная отрасль всегда будет востребована, и без нее в современном мире существовать уже просто немыслимо».