Նախկինում նման բան չի եղել. Չեխիայում սկսել են խոսել COVID-աղետի մասին
Չնայած հինգ ամսվա ընթացքում ձեռնարկված սահմանափակող հակաքովիդային միջոցների ծայրահեղ խստությանը և պատվաստումների մեկնարկին, Չեխիայի իշխանությունները հայտարարել են COVID-19-ի պատճառով սպասվող աղետի մասին, հայտնում է РИА Новости-ն:
«Մենք երբեք չենք ունեցել նման իրավիճակ, ինչպես հիմա, այն ծայրաստիճան ծանր է: Պետք է կանխել տոտալ աղետը: Կորոնավիրուսով ինտենսիվ թերապիայի և օդափոխիչների հետ կապված հիվանդների թիվը կտրուկ աճում է: Այսօր մենք իրավիճակը կքննարկենք բժիշկների, արհմիությունների և ընդդիմության հետ: Երեկոյան Կառավարությունը կրկին կհանդիպի: Իհարկե, դպրոցներում դասերը վերսկսելու մասին դեռ խոսք չկա», - ասել է վարչապետը:
Անցած օրվա ընթացքում Չեխիայում գրանցվել է կորոնավիրուսով հիվանդների 15 672 նոր հիվանդ, ինչը հունվարի 6-ից հետո երկրորդ ցուցանիշն է: Երկրում հիվանդների ընդհանուր թիվը 127 240 է, որից 6 817-ը հոսպիտալացված են:

Такого еще не было: в Чехии заговорили о COVID-катастрофе
Несмотря на чрезвычайную строгость предпринимаемых уже пять месяцев ограничительных антиковидных мер и начатой вакцинации, власти Чехии заявляют о надвигающейся катастрофе из-за COVID-19, передает РИА Новости.
«Такой ситуации, как сейчас, у нас еще не было, она чрезвычайно серьезная. Необходимо предотвратить тотальную катастрофу. Драматически растет число больных с коронавирусом, находящихся в реанимации и подключенных к аппаратам ИВЛ. Сегодня будем обсуждать ситуацию с медиками, с профсоюзами, с оппозицией. Вечером снова состоится заседание кабмина. Конечно, пока не идет и речи о возобновлении занятий в школах», – отметил премьер.
За последние сутки в Чехии зафиксировали 15 672 новых больных коронавирусом, это второй показатель после 6 января. Общее число больных в стране составляет 127 240 человек, из которых 6817 госпитализированы.