«Իսկանդերի» նախագծող. Հայաստանի վարչապետին շտապ անհրաժեշտ է վերացնել իր անգրագիտությունը
«Комсомольская правда»-ի ռազմական վերլուծաբան, ՌԴ պաշտպանության նախարարությանն առընթեր հասարակական խորհրդի անդամ Վիկտոր Բարանեցը դիմել է տակտիկական հրթիռների նախագծման 37-ամյա փորձով ինժեներ, տեխնիկական գիտությունների դոկտոր Վլադիմիր Կովալյովին՝ կապված «Իսկանդերի» անարդյունավետության մասին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարության հետ:
«Հայտարարելով ռուսական «Իսկանդեր»հրթիռների անաշխատունակության մասին՝ Փաշինյանը, ինչպես ասում են, պետք է պատասխանատու լինի «բազառի» համար: Նման լուրջ պահանջներ ներկայացնելով հրթիռային համակարգին և միաժամանակ հրապարակավ խոստովանելով, որ ինքը «չգիտի» հարցի էությունը՝ դա Հայաստանի վարչապետի համար անարժան և նույնիսկ անպատվաբեր է: Իսկ «80-ականների զենքի» մասին նրա հայտարարությունն արդեն տգետ դիլետանտի նշան է: Ինչպիսի՞ «80-ականների զենքի» մասին կարող է խոսք լինել, եթե նույնիսկ ռուսական բանակն է ավարտել «Իսկանդերով» զինվելը միայն 2019-ի վերջին: Հայաստանն էլ մի քանի այդպիսի համալիրներ է ստացել արտահանման տարբերակով  նույնիսկ ավելի վաղ, չէ՞ որ մենք դաշնակիցներ ենք», - ասել է Կովալյովը:
Նրա խոսքով՝ ինքը ականատես է եղել համալիրի փորձարկումներին, և չի եղել դեպք, երբ մարտագլխիկը չպայթի:
«Եվ որպեսզի նման բան տեղի ունենա, հավանաբար անհրաժեշտ է կա՛մ հրթիռից «պտուտակելով» անջատել մարտագլխիկը, կա՛մ համալիրի սպասարկումը վստահել դիլետանտներին: Եվ այստեղ դեռ պետք է հասկանալ. արդյո՞ք տգետներն են «Իսկանդերը» սպասարկել կրակելուց առաջ: Իսկ այստեղ պետք է լռել... Գիտե՞ք էլի ինչի մասին մտածեցի, երբ Փաշինյանը խոսում էր այն մասին, որ հրթիռի մարտագլխիկը պայթել է ընդամենը 10%-ով: Այն մասին, որ վարչապետին շտապ անհրաժեշտ է վերացնել իր անգրագիտությունը: Այո այո! Մեզ «լիկբեզ» (կրթական ծրագիր) է պետք: Ըստ ամենայնի, նա կամ դպրոցում վատ սովորող աշակերտ էր, կամ ականջի ծայրով լսել է, որ արտահանման «Իսկանդերի» մարտագլխիկի կարողությունը 10%-ով ցածր է ռուսականից: Մոսկվան դա երբեք չի թաքցրել Երևանից:
Բայց Փաշինյանն ամեն ինչ շփոթել է:
Եվ նա ծիծաղելի բան խոսեց՝ ասելով, որ հայկական հրթիռային մարտագլխիկը պայթում է ընդամենը 10%-ով: Նման անհեթեթություն գոյություն չունի նույնիսկ հայկական հայտնի անեկդոտներում: Եվ վերջում, Փաշինյանը լռել է մի շատ կարևոր բանի մասին. երբ մի քանի հայկական «Իսկանդեր» հրթիռներ պայթել են Ադրբեջանի ռազմավարական նշանակություն ունեցող նավթագազային օբյեկտներից ոչ հեռու, Բաքվում հստակ հասկացել են, որ պետք է պատերազմին վերջ տալ: , Եվ դուք նույնպես պետք է հասկանաք, թե ինչ ահռելի կորուստներ կունենար Ադրբեջանի տնտեսությունը, նույնիսկ եթե «Իսկանդերի» մարտագլխիկն աշխատեր միայն փաշինյանական զավեշտալի 10%-ով», - նշել է կոնստրուկտորը:

Премьер-министр Армении срочно нуждается в ликвидации своей безграмотности – разработчик «Искандера»
24/02/2021 19:51
Военный обозреватель «Комсомольской Правды», член Общественного совета при Министерстве обороны РФ Виктор Баранец обратился к инженеру-конструктору тактических ракет с 37-летним стажем, доктору технических наук Владимиру Ковалеву в связи с заявлением премьера Армении Никола Пашиняна о неэффективности ОТРК «Искандер».
« Заявляя о неработоспособности российских «Искандеров», Пашинян, должен, как говорится, отвечать за базар. Предъявлять столь серьезные претензии к ракетному комплексу и при этом публично признаваться, что он «не знает» сути вопроса – это недостойно и даже непорядочно для премьер-министра Армении. Ну а его заявление об «оружии 80-х» - это уже признак невежественного дилетанта. О каком «оружии 80-х» может идти разговор, если даже российская армия закончила вооружаться «Искандерами» лишь в конце 2019 года? Армения же получила несколько таких комплексов в экспортном варианте еще раньше, мы ведь, как-никак союзники», - сказал Ковалев.
По его словам, он был свидетелем испытаний комплекса и ни разу не было случая, чтобы боезаряд не взорвался.
«А для того, чтобы такое случилось, наверное, надо или вообще «отвинтить» боеголовку от ракеты или же поручить обслуживание комплекса дилетантам. И тут надо еще разобраться, - не профаны ли обслуживали «Искандеры» перед стрельбой? А тут надо помолчать… Знаете, о чем я еще подумал, когда Пашинян говорил о том, что боезаряд ракеты взорвался лишь на 10%? О том, что премьер-министр срочно нуждается в ликвидации своей безграмотности! Да-да! Нужен ликбез! Он, видимо, либо двоечником был в школе, либо краем уха слышал, что мощность боезаряда экспортного «Искандера» на 10% ниже, чем у российского. Москва от Еревана никогда этого не скрывала!
Но Пашинян все перепутал.
И ляпнул языком смешное, сказав, что армянский боезаряд ракеты взрывается лишь на 10%. Такой нелепости даже в знаменитых армянских анекдотах не бывает.
Ну и последнее. Пашинян промолчал об очень важном: когда пара плохо нацеленных ракет армянских «Искандеров» взорвалась недалеко от тех самых стратегически важных нефтегазовых объектов Азербайджана, в Баку явно поняли, что с войной надо завязывать. И вы тоже должны понимать, какие колоссальные потери были бы у экономики Азербайджана, даже если бы боезаряд «Искандера» сработал лишь на смешные пашиняновские 10%», - отметил конструктор.