ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը $2,65 մլն կտրամադրի Հայաստանի գյուղատնտեսության զարգացմանը
24/02/2021 11:24
2021 թվականի փետրվարի 24-ին ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը հայտարարեց $2,65 մլն լրացուցիչ ֆինանսավորման մասին՝ ուղղված Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացմանը։
Ֆինանսավորման շրջանակում կընդլայնվեն ԱՄՆ ՄԶԳ երկու ծրագրեր՝ առավել նպատակային աջակցություն տրամադրելով կին ձեռներեցներին և ձևավորելով կոոպերատիվներ։
ԱՄՆ ՄԶԳ-ի՝ 2019-ի փետրվարին մեկնարկած «Գյուղական տնտեսական զարգացում -Նոր տնտեսական հնարավորություններ» (RED-NEO) ծրագրին տրամադրվել է $1,15 մլն լրացուցիչ ֆինանսավորում`ընդհանուր բյուջեն հասցնելով $5,15 միլիոնի: Այս լրացուցիչ միջոցները ծրագիրը կուղղի զարգացնելու կանանց կարողությունները, խթանելու գյուղական ձեռնարկատիրությունը, թիրախավորելու այն խոչընդոտները, որոնք խանգարում են կանանց ստանձնել տնտեսական առաջնորդի դեր։
Այս ամենը կհամալրի RED-NEO-ի ընթացիկ գործունեությունը՝ ամրապնդելու այգեգործության և խաղողագործության արժեշղթան Հայաստանում։ Ծրագրի շրջանակում վերապատրաստում անցած  մասնակիցները հետագայում կարող են դիմել փոքր դրամաշնորհների՝ իրենց արտադրական կարողությունները արդիականացնելու համար: Մինչ օրս ծրագիրը տրամադրել է ծառայությունների մատուցման և անհրաժեշտ ապրանքների մատուցման 29 դրամաշնորհ։ Ընդհանուր առմամբ, ծրագրի ընթացքում կտրամադրվի ավելի քան 100 դրամաշնորհ: RED-NEO- ի աջակցությունը միջինում կազմել է դրամաշնորհ ստացողների 2020 թ. եկամուտների ավելի քան 11 տոկոսը:
Լրացուցիչ ֆինանսավորման շնորհիվ, RED-NEO-ն կաշխատի գենդերային տնտեսական բացի վերացման և գյուղատնտեսության ոլորտում կանանց բիզնես, ֆինանսական, շուկայավարման, կառավարման հմտությունների զարգացման ուղղությամբ։ Ըստ գնահատումներից մեկի՝ գենդերային տնտեսական բացը վերացնելը Հայաստանի համար կարևոր հնարավորություն կարող է հանդիսանալ։ Ավելին՝ երկիրը կարող էր գրանցել տարեկան 14 տոկոսի ՀՆԱ-ի աճ, եթե կանանց հնարավորություն տրվեր մուտք գործել աշխատաշուկա իրենց համապատասխան մակարդակով:
RED-NEO-ի շրջանակում կստեղծվի մենթորական ծրագիր՝ կին ձեռներեցների, ուսանողների, բիզնես ասոցիացիաների և այլ սուբյեկտների միջև նոր համագործակցություն խթանելու և առկա կապերն ամրապնդելու համար:
ԱՄՆ ՄԶԳ-ն նաև տրամադրում է լրացուցիչ $1.5 մլն ֆինանսավորում՝ «Նորարարական գյուղատնտեսական դասընթացների և ուսուցման ճամբար» (AGRI CAMP) ծրագրին` ֆորմալ կոոպերատիվների ամրապնդման, բիզնեսի զարգացմանն ու կանանց համար գյուղատնտեսական նորարարությունների հասանելիության մակարդակը բարձրացնելու համար:
Ծրագրի ընդհանուր ֆինանսավորումն այժմ կազմում է $1,9 միլիոն: 2020 թվականի մայիսին մեկնարկած AGRI CAMP-ի շրջանակում վերանորոգվում է Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի Կոտայքի մարզի մասնաշենքը, որտեղ Հայաստանի գյուղական համայնքների ձեռնարկատերերը ձեռք կբերեն նոր հմտություններ` իրենց բիզնեսը ընդլայնելու և արտադրությունը կատարելագործելու համար:
Այս լրացուցիչ ֆինանսավորմամբ AGRI CAMP-ը կամրապնդի գյուղատնտեսության ոլորտի կին գործարարների հմտություններն ու գործարար կապերը`համախմբելով տեխնիկական մասնագետների, ձեռներեցների և ինժեներների`գյուղատնտեսության ոլորտում նորարարական լուծումներ մշակելու համար (օրինակ՝ առավելագույնի հասցնել արտադրանքը`օգտագործելով ժամանակակից ոռոգման տեխնոլոգիաներ, ջրի և պարարտանյութերի նվազագույն օգտագործմամբ):
AGRI CAMP-ն ակնկալում է, որ մինչև 2023 թ. ապրիլի 30-ը առնվազն 1,000 կին ֆերմեր ավելի լավ կկարողանա օգտվել գյուղատնտեսական նոր գործելակերպերից և տեխնոլոգիաներից այս ծրագրի շնորհիվ։ Արդյունք, որն, ի վերջո, կհանգեցնի բիզնեսի հասույթի և տնային տնտեսությունների եկամուտների ավելացման:

On February 24, 2021 USAID announced $2.65 million in additional funding to expand the scope of two projects that work to strengthen Armenia’s agricultural sector to include more targeted support for female entrepreneurs and the formation of cooperatives, the organization reported.
USAID’s Rural Economic Development - New Economic Opportunities (RED-NEO) project, which launched in February 2019, received $1.15 million in additional funding, bringing the project’s total to $5.15 million. The project will use these additional funds to build women’s capacity and enhance entry points for rural entrepreneurship; as well as deepen stakeholders’ capacity and commitment to address barriers to women’s economic leadership. These efforts will complement RED-NEO’s ongoing activities to strengthen Armenia’s horticulture and viticulture value chains.
Participants trained by the program are able to apply for small grants to upgrade their production capacities. To date, the project has issued 29 in-kind grants, and over 100 grants in total will be provided over the life of the project. RED-NEO's support contributed over 11 percent on average to grant recipients' 2020 revenues.
With this additional funding, RED-NEO will work to address the economic gender gap, and provide women in the agricultural sector with business skills including management, financing, forecasting, and marketing. Closing the economic gender gap is an important opportunity for Armenia - by one estimate, the country could annually increase its GDP by 14 percent if women were allowed to enter the labor market at the rate they wanted to. The activity will establish a mentoring program to foster new partnerships and reinforce existing networks among women entrepreneurs, students, business associations, and other entities.
USAID is also providing an additional $1.5 million to the Innovative Agriculture Training & Learning Camp (AGRI CAMP) project to strengthen formal agricultural cooperatives and business development; and increase women’s access to agricultural innovation. The project’s total funding is now $1.9 million. AGRI CAMP, which launched in May 2020, is renovating facilities at the Armenian National Agrarian University in Kotayk marz where entrepreneurs from rural Armenia will learn new skills to expand their businesses and increase the sophistication of their production.
With this additional funding, AGRI CAMP will strengthen the skills and networks of female agripreneurs by bringing together technical specialists, entrepreneurs, and engineers to craft innovative solutions to agriculture (for example, using advanced irrigation technologies to maximize produce with minimal use of water and fertilizers). AGRI CAMP expects that by April 30, 2023, at least 1,000 female farmers will be better able to use new farming practices and technologies, ultimately leading to higher business revenues and household incomes.