Բայդենը չեղարկել է ԱՄՆ մուտքի սահմանափակման վերաբերյալ Թրամփի հրամանագիրը
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը չեղյալ է հայտարարել իր նախորդի՝ Դոնալդ Թրամփի հրամանագիրը՝ օտարերկրյա քաղաքացիների որոշակի խմբի մուտքը երկիր սահմանափակելու մասին:
«Մուտքի կասեցումն առաջ չի տանում Միացյալ Նահանգների շահերը: Ընդհակառակը, դա վնաս է հասցնում երկրին՝ ներառյալ կանխելով ԱՄՆ քաղաքացիների ընտանիքի որոշ անդամների և օրինական մշտական բնակիչների՝ այստեղ իրենց ընտանիքների միացումը», - ասվում է Բայդենի հայտարարության մեջ:
ԱՄՆ նախագահի խոսքով՝ Թրամփի այս որոշումը վնաս է հասցնում այն արդյունաբերություններին, որոնք «օգտագործում են տաղանդներ ամբողջ աշխարհից»:
Բացի այդ, նա ավելացրել է, որ նրանք, ովքեր գրին քարտ են շահել տարեկան վիճակախաղով, չեն կարողացել մուտք գործել երկիր:
2020 թվականի ապրիլին Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել COVID-19 համավարակի ընթացքում «ԱՄՆ աշխատանքի շուկայի համար ռիսկ ներկայացնող ներգաղթյալներին» մուտքը երկիր կանխելու վերաբերյալ:

Байден отменил указ Трампа об ограничении въезда в США
Президент США Джо Байден отменил указ своего предшественника Дональда Трампа об ограничении въезда в страну для некоторых категорий иностранных граждан.
«Приостановление въезда (...) не продвигает интересы Соединенных Штатов. Напротив, это наносит ущерб стране, в том числе препятствуя некоторым членам семей граждан США и обладателям статуса законных постоянных жителей объединиться со своими семьями здесь», - говорится в заявлении Байдена.
По мнению президента США, данное решение Трампа наносит ущерб отраслям промышленности, которые «используют таланты со всего мира».
Кроме того, добавил он, лица, выигравшие гринкарту в ежегодной лотерее, не смогли въехать в страну.
В апреле 2020 года Трамп подписал указ, препятствующий въезду в страну «иммигрантов, представляющих собой риск для рынка труда США» на период пандемии COVID-19.