Կրեմլը Ղարաբաղի վերաբերյալ պայմանավորվածությունների խզման ռիսկեր չի տեսնում
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների հետ կապված՝ Կրեմլը Ղարաբաղի վերաբերյալ պայմանավորվածությունների խզման ռիսկեր չի տեսնում:
«Ոչ, ամեն ինչ դեռ իրագործվում է», - պատասխանել է նա լրագրողների հարցին:
Մամուլի խոսնակն ավելացրել է, որ չնայած Հայաստանում տեղի ունեցած անհանգստությունների՝ կարևոր է հետևել Ղարաբաղի վերաբերյալ համաձայնագրերի իրականացման ուղուն:
Ավելի վաղ Հայաստանի զինված ուժերը պահանջել են հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ու նրա կառավարության հրաժարականը: ԶՈւ-ն պնդում է, որ վարչապետն ու նախարարների կաբինետն ի վիճակի չեն «համարժեք որոշումներ կայացնել ճգնաժամային և հայ ժողովրդի համար ճակատագրական իրավիճակում»:
Դրանից հետո Փաշինյանն աշխատանքից հեռացրել է Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետին։ Սակայն Գլխավոր շտաբի պետին աշխատանքից ազատելու մասին որոշումը դեռ չի ստորագրել ՀՀ նախագահը։
Ավելի ուշ Փաշինյանը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ քննարկել է Հայաստանում ստեղծված իրավիճակը:

Кремль не видит рисков срыва договоренностей по Карабаху из-за событий в Армении
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что Кремль не видит риска срывов договоренностей по Карабаху из-за событий в Армении.
«Нет, пока все реализуется», — ответил он на вопрос журналистов. Пресс-секретарь добавил, что несмотря на волнения в Армении важно идти по пути имплементации договоренностей по Карабаху.
Ранее Вооруженные силы Армении потребовали отставки премьер-министра республики Никола Пашиняна и его правительства. В ВС утверждали, что премьер и кабмин не в состоянии принимать «адекватные решения в кризисной и судьбоносной для армянского народа ситуации».
После этого Пашинян уволил главу генштаба ВС Армении, который потребовал отставки правительства. Однако, как уточняется, заявление об увольнении начальника Генштаба пока не подписал президент Армении Армен Саркисян.